Grigori Rasputin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Grigori Rasputin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Grigori Yefimoviç RasputinGrigori RASPUTİN (21 Ocak 1869, Pokrovskoye, Rusya – 30 Aralık 1916, Yusupov Sarayı, St. Petersburg, Rusya)

Çarlık Rusyası’nın son yıllarında Sarayda büyük bir nüfuz sahibi olmuş cahil, bir köy papazıdır.

Sibirya’da Tobolsk yakınlarında bir köyde doğdu. Çok az okumasına rağmen, kurnazlığı ile kendisini «öteki dünyadan emirler alan bir ermiş» gibi tanıttı. 1904’te karısını boşayarak papaz oldu. Parlak konuşmaları ile, ünü çevresini aşarak Moskova’ya, Petersburg’a kadar ulaştı. 1907′ de Moskova’ya gitti, kendisine «ahlâksızlığa karşı Tanrı tarafından gönderilmiş bir elçi» süsü vererek, üst tabakanın güzel kadınlarını elde etti.

Saraya girerek, Çar, Çariçe, Çareviç (veliaht) üzerinde büyük etki kurdu. Oğlunun üzerine titreyen Çar, onun bakımını, garip ve anlaşılmaz dualar okuyan, gözleriyle herkesi büyüleyen Rasputin’e bıraktı. Bu cahil, kurnaz papaz 9 yıl Sarayda her işe burnunu sokarak bir prens gibi saltanat sürdü. En sonunda sabırları tükenen asilzade gençleri Rasputin’i bir ziyafete davet ettiler. Prens Yusupov bu ziyafette Rasputin’i tabanca ile öldürdü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir