Gürsel DÖNMEZ Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Gürsel DÖNMEZ Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

01.07.1964 Kırcaali doğumlu. Ailesi, 1969 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye iltica edip Bursa’ya yerleşti.
Sakarya Arifiye Öğretmen Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1987’de Viyana’ya gitti. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.
1993-1998 arası Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Genel Sosyoloji Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 28 Şubat sürecinde istifa etti. Viyana’da öğretmen ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bir süre özel sektörde yönetici ve MÜSİAD Avusturya Genel Sekreteri olarak çalıştı.
Çok iyi derecede Almanca ve iyi derecede İngilizce bilir. Gazeteci, dergi yayıncısı, bilim adamı, edebiyatçı ve birçok sivil toplum teşkilatında görev almış bir aktivist. Yayınlanmış makaleleri ve kitapları var. Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Ekonomi, Tarih, Kültür, Felsefe ve Edebiyat alanlarında okur, yazar ve düşünür. Eşi, tezhip sanatçısı ve Türk Sanatları doktorası yapıyor.
Yeni Şafak gazetesinin kuruluş döneminde dış politika konularında köşe yazıları yazdı. 2001-2009 arasında Euro Agenda – Avrupa Günlüğü dergisinin yayıncılığını ve editörlük görevini yürüttü. Hayatının 22 yılı Viyana’da geçti. Yurtdışındaki son görev olarak Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Avusturya Başkanlığı yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü.
2009-2015 arasında Başbakanlık bürokratı olarak, Balkanlar ve Yurtdışı Türkler konularında üst düzey diplomatik görevler yürüttü.
2015 Nisan ayında, AK Parti Bursa milletvekili adayı oldu.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir