Hakan Eren (Diyarbakırlı) kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Hakan Eren (Diyarbakırlı) kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

DJ, Radyo programcısı ve sunucusu, dizi oyuncusu, elektrik mühendisi

Türkiye’deki en geniş albüm ve Türkçe pop müzik plak arşivine sahip olan Hakan Eren, Türk pop müzik tarihinin en bilgili uzmanı olarak anılıyor.

Hakan Eren (Diyarbakırlı), 6 Mayıs 1963 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur. Tam adı İsmail Hakan Eren’dir. Annesinin vefat etmesinden sonra dokuz yaşında İstanbul‘a göç ettiler. İstanbul‘da Aksaray’da ‘Vatan Gazinosu’nun karşısında oturdular. İlkokul, ortaokul ve Lise eğitimini İstanbul’da Pertevniyal Lisesi’inde tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Elektrik Mühendisliği Fakültesinden elektrik mühendisi olarak 1988 yılında mezun oldu.

aslennereli.com

Hakan Eren önce 1983 yılında “Kartallar Yüksek Uçar” dizisinde ufak bir rolde kamera karşına geçti, sonra bir kaç filmde figüranlık yapmıştır.

1988 yılından beri Elektrik Mühendisliği yapmakta olan Hakan Eren, Silivri Klassis Otel, Pamukkale Richmond Hotel, İstanbul Conti Otel, Silivri Klassis Golf Country Club,  1998 yılında yapılan Kız Kulesi Restorasyonu, Maxi Shopping City gibi birçok büyük projenin elektrik projeleri ve yapımını üstlenmiştir. 12 yıl boyunca Yenigün Aydınlatma’da satış ve proje müdürlüğü yaptıktan sonra mühendislik hayatına 2008 yılında emekli olarak son verdi.

Hakan Eren (Diyarbakırlı), 1998 yılından itibaren Radyo D 104,00’de 20 senedir ‘Bir Zamanlar’ radyo programının yapımcısı ve sunucusu. Üç sene boyunca TRT FM’de Geçmiş “Bahar Mimozaları” programı ile TRT FM’e ilk transfer olan özel radyo programcısı ve sunucusu olarak görev yaptı. TRT FM’de ‘’Hakan Eren ile 45’likler’’ programlarını hazırlayıp sundu. TRT MÜZİK kanalında ‘’BİR ZAMANLAR’’ programı ile birlikte KRAL TV’de ‘’KRAL NOSTALJİ’’ programlarını hazırlayıp sundu. TRT MÜZİK kanalında ‘’30 DAKİKA’’ kuşağını ilk 265 bölümünü hazırladı.

NTV’de Suat Kavukluoğlu ve Yavuz Hakan Tok ile birlikte ‘Söz ve Müzik’ ve ‘Assolistler’ belgesellerini hazırladı.

Aynı zamanda plak koleksiyoneri ve müzik yapımcısı olan Hakan Eren, 2008 yılında başrollerini Melis Birkan ve Cemal Hünal‘ın paylaştığı ve yönetmen Çağan Irmak‘ın filmi Issız Adam filmi ile olay olan ‘Anlamazdın’ şarkısını filme önererek tekrar nostaljiyi gündeme getirdi.

80’li yıllardan beri plak koleksiyonu  ile ilgilenen Hakan Eren, Türkçe pop tarzında yayınlanmış plakların hemen hemen % 98-99’una sahiptir.

Hakan Eren, çocukluğunda ve gençliğinde harçlıkları ile bir zamanların en önemli müzik dergisi HEY Dergisi başta olmak üzere Gong Dergisi, Ses Dergisi gibi tüm müzik dergilerini alıp saklamış ve oldukça Türk popuna dair sağlam bilgiye sahip çünkü hemen hemen tüm eski şarkıların kullanıldığı dizilere filmlere ve albümlere danışmanlık yapıyor.

Mühendislik hayatının ortalarında Radyo D’de başladığı radyo programcılığı ile kendisini radyo ve müzik dünyasında buldu. İlk başlarda Odeon Müzik’e Ada Müzik’e başladığı albüm danışmanlıkları sonunda 2005 yılı başlarında kendi şirketi OSSİ Müzik’i kurarak müzik dünyasına nostalji albümleri yaparak 70’leri 80’leri hatırlatmaya başladı.

İlk prodüktörlüğünü 2007 yılında Ayten Alpman’a yaptığı ‘Bir Başkadır Ayten Alpman’ albümü ile başladı ve sonrasında çok isimle albüm projeleri yapmaya devam etti ve ediyor. Agustos-2007’de Yeşim Salkım-Yuvarlanan Taşlar single çalışmasını yayınladı. Aralık 2007 de Aşkın Nur Yengi ‘Aşk’ın Şarkıları’’ve 2011’de ’’Gözümünbebeği’ile Nil Burak ‘Bir Numaramsın’ ve ‘Mavi’ albümlerini yayınladı.

OSSİ Müzik ile Neco, Seyyal Taner, Güzin Sokullu ile Baha Boduroğlu, Coşkun Demir, Atilla Atasoy, Işıl Yücesoy, Seçil Heper, Emel Sayın, Ayla Algan, Nil Burak, Nükhet Duru, Behiye Aksoy, Soner Arıca, Ersan Erdura, MFÖ (Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur), Ajda Pekkan, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra (Nilgün Onatkut), Bilgen Bengü, Erkut Taçkın, Lale Belkıs, Hümeyra, Ercan Turgut, Banu Kırbağ, Yeliz Eker, Gönül Yazar’ın Best of albumlerini yeniden yaptı.

Hakan Eren, birçok sanatçımızın yayınlanmamış şarkıları da arşivinde yer almakta olup Türkiye’nin en detaylı Türkçe Pop Müzik arşivine sahiptir. Tüm sanatçılarımız ellerinde olan arşivlerini ona emanet ederek arşivini başka boyuta taşıdılar. Hakan Eren, bunların çoğunu yayınladığı albümlerde kullanarak Türk popunun kaybolan şarkılarının çoğunu digital ortama taşıdı.

Cover albüm projesi yapan Deniz Seki, Zuhal Olcay, Sibel Can, Aşkın Nur Yengi, Destan, Murat Göğebakan, Pınar Aylin gibi birçok isimin albümünde danışmanlık yaparak gençlere eski şarkıların ulaşmasını sağlamaya çalıştı.

Odeon plak şirketinin arşivinden seçtiği plaklardan oluşan ve Türk Pop Müzik tarihine yön vermiş şarkılarından oluşan ‘’Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’’ 1,2 ve 3 toplama CD’lerini hazırlayarak, Türkiye’de ilk defa tüm eserlerin orijinal kayıtlarını içeren bir çalışma yaptı. Ardından Nilüfer’in ilk dört albümü ve Füsun Önal’ın orijinal kayıtlarını içeren albümleri hazırladı.

Dost Müzik ve DMC ortak çalışması olarak hazırladığı 60’lı yılların en önemli yarışması olan Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği ‘’Altın Mikrofon’’ yarışma şarkılarının tamamının orijinal kayıtlarını içeren albüm yaptı. Arada Ada Müzik için Naim Dilmener ile birlikte yaptığı Ali Rıza BinboğaAsu MaralmanAyten Alpman, Hümeyra ve Timur Selçuk albümleri de yaptı. Bu çalışmaların dışında Aykut-AyşeCiguli, Grup Destan, Melda Duygulu ve Zuhal Olcay‘ın albümlerinde çeşitli çalışmalar yaptı.

45’lik plaklardan sonra dikkatleri eski gazino dünyasına çekmek isteyen Hakan Eren 2011 yılında GAZİNO SHOW projesini uygulamaya koyuldu. 60’ların 70’lerin 80’lerin en önemli müzik olayı gazinolar artık yok ve bu kültürü gençlere taşımayı düşünerek Gazino Show projesini hazırladı. 2 Aralık 2011 gecesi “Gazino Show” Bostancı Gösteri Merkezi’nde perdelerini ilk kez açtı.  “Gazino Show” 28 Ocak 2012 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezinde, 11 Şubat 2012 tarihinde ise bu defa Ankara Anatolya Gösteri Merkezinde tekrar izleyici karşısına çıktı.

Çocuklar çocuk şarkıları dinlemeli diyerek başladığı ÇOCUK DİSKOSU projesinin ilk albümü 2016 Haziran’da piyasaya çıktı. Kırmızı Balık, Yağ Satarım Bal Satarım, Kikiki kokoko, Küçük Kurbağa, Bak Postacı Geliyor gibi birçok çocuk şarkısı projede disko soundu ile yerini aldı ve bu çocuk şarkılarını Atiye, Aynur Aydın, Yeşim Salkım, Soner Arıca, Tuğba Özerk, Mesut Yar, Beyza Durmaz, Zeliha Sunal, Kendi, İrfan Özata, Işıl Yücesoy ve Hande Ataizi seslendirdi.

Ajda Pekkan’ın jüri olduğu yarışmalarda ona danışmanlık yaptı.

Çalıntı Dergisi’nde makaleleri 1999 yılı Ekim ayından itibaren her ay yayınlandı. Türkiye’nin en kapsamlı nostalji sitesi www.birzamanlar.net’i hazırlayan Eren, Ajda Pekkan ve Seyyal Taner‘in resmi internet sitelerinin de danışmanlığını yapmaktadır.

Çalıntı Dergisi’nde makaleleri yayınlanan Hakan Eren Amerika’daki Türkler için hazırlanan ‘’Mezun Life’’ dergisinin de Müzik editörlüğünü uzun bir süre yaptı.

Hakan Eren, Meral Altındal ve Naim Dilmener ile birlikte senelerdir çalışmalarına devam edilen Türkiye’de yayınlanmış tüm Türkçe pop 45’lik plaklarının bilgilerini içeren “Plak Kataloğu”nu yayına kitap olarak hazırlamaktadır. Türkiye’nin müzik konusunda en büyük kaynak eksikliğini giderecek olan bu proje 2008 yılında yayınlanacaktı ancak henüz bitirilemedi. Ayrıca Naim Dilmener ile birlikte plak kapaklarını içeren ve 70’li yıllara ait kolaj çalışmaları içeren iki kitap çalışmalarının hazırlıkları halen devam etmektedir.

2013 yılında Kanal D’de yayınlanan İntikam dizisinde Engin Hepileri’nin canlandırdığı karakterin adı Hakan Eren’di, bu çok karışıklığa neden oldu. Türkiye’de Şubat 2008’den 2017 yılına kadar faaliyet gösteren; yapımları arasında Canlı Para, Benzemez Kimse Sana, Var Mısın Yok Musun, Eyvah Düşüyorum, Big Brother Türkiye gibi yarışma programlarının yanı sıra, Paramparça ve Kördüğüm gibi dizi film projeleri gerçekleştiren Endemol Shine Grubu’nun genel müdürünün adı da Hakan Eren idi. Bu isim benzerliği nedeni ile şarkıcı olmayı albüm yapmayı düşünenlerden gelen maillerin dışında oyuncu olmak isteyenlerin maillerine ve mesajlarına da maruz kaldı.

Hakan Eren, başrollerini Yeşim Salkım ve Sevinç Meşe‘in paylaştığı, Zaim Güvenç‘in senaryosunu yazdığı, Zaim Güvenç ve Deniz Güvenç‘in yönettiği  2018 yılında vizyona giren sinema filmi  Eğreti Gelin Ladik filminde rol aldı.

Hakan Eren, 2002 yılında Dost Müzik, DMC iş birliği ile hazırlanan 3 CD’lik Altın Mikrofon seti ve Ada Müzik’ten çıkan Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’ 1 –2 ve 3 toplama CD’lerini Naim Dilmener ile birlikte hazırladı.

Ödülleri :
2012 – 2. Cenk Koray 2011 yılı en iyi proje ödülü – “GAZİNO SHOW” projesi ile

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir