Haldun Dormen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında?

Haldun Dormen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında?

HALDUN DORMEN KİMDİR?

5 Nisan 1928 Mersin doğumludur. Henüz 1 yaşında iken ailesi İstanbul/Şişli’ye taşınır. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. Sahneye de ilk defa burada öğrenciyken çıkmıştır. Liseyi Robert Koleji’nde okudu. Dormen 8 yaşında bir kaza geçirdi ve sol ayağını sakatladı.

KARİYERİ

Tiyatro ve oyunculuk derslerini ABD’de Yale Üniversitesi’nde aldı. Daha sonra İstanbul’a döndü ve çeşitli tiyatro oyunları yazdı ve oynadı. 1966 yılında sinema sektörüne de adım atan Dormen, bu yıllarda 2 filmin yönetmenliğini üstlendi. Bu Filmler ‘Bozuk Düzen’ ve ‘Güzel Bir Gün İçin’dir. Bu iki filmi de ödül almıştır. Ama ödüllere rağmen gişe başarısı sağlanmayınca tiyatroya tekrar dönmüştür.

Usta oyuncunun kurduğu Dormen Tiyatrosu 1972 yılında ‘Ses Tiyatrosu’ olarak perdelerini açtı. Fakat televizyonun yaygınlaşmasından dolayı ilgi görmemeye başladı. Bu nedenle oluşan ekonomik sıkıntılar yüzünden tiyatroyu kapatmak zorunda kaldı. Televizyon sektöründe de başarılı olan Dormen çeşitli programlar yapmış ve yapımcılık yapmıştır. Oyuncunun en bilinen rolü ‘Dadı’ dizisinde canlandırdığı uşak rolüdür.

Haldun Dormen – Dadı Dizisi VİDEO

ALDIĞI ÖDÜLLER

1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 1. Film Ödülü, Bozuk Düzen

1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Bozuk Düzen

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Komedi Filmi, Güzel Bir Gün İçin

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir