Haldun Taner Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Haldun Taner Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

haldun-taner

, İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdi. Almanya’da Heidelberg (Haydelberg) Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu. İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Üniversitede tiyatro tarihi dersleri verdi. Çeşitli gazetelerde fıkralar ve köşe yazıları yazdı. İstanbul’da öldü.

İlk öyküsü 1945 yılında yayımlanan Haldun Taner; gücünü, gözlem, mizah ve yergiden alan öykülerle tanındı. Öykülerinde genellikle üst tabakadaki yozlaşmayı, görgüsüz ve kaba zenginleri, fırsatçıları, cahilleri, şımarıkları, dengesizleri alaycı bir üslûpla anlattı. Yoksulların, yaşlıların, emeklilerin dünyalarını başarıyla yansıttı.

Haldun Taner, başarılı oyunlar da yazdı. Keşanlı Ali Destanı, Türk edebiyatındaki ilk epik tiyatro örneği sayılır. Sonraları güncel olayları konu alan, toplumsal taşlamanın ağır bastığı kabareler yazdı.

Başlıca

Hikâye: Yaşasın Demokrasi, Tuş, Şişhaneye Yağmur Yağıyordu, On İkiye Bir Var, Konçinalar, Sancho’nun Sabah Yürüyüşü, Yalıda Sabah.

Tiyatro: Dışardakiler, Ve Değirmen Dönerdi, Fazilet Eczanesi, Lütfen Dokunmayın, Günün Adamı, Huzur Çıkmazı, Keşanlı Ali Destanı, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir