Hans Tropsch kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Hans Tropsch kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Alman kimyagerler Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır.

Hans Tropsch, 7 Ekim 1889 tarihinde AvusturyaMacaristan İmparatorluğu’nda Planá şehrinde doğmuştur. Prag Üniversitesi’nden mezun oldu.

aslennereli.com

Alman kimyagerler 1925 yılında Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır. 20 Temmuz 1925’te Franz Fischer ve Hans Tropsch kendi yöntemi için patent başvurusu yaptı. Katı ve gaz yakıtları sıvıya çevirmede kullanılan sistem sanayide kullanılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda doğal gaz, biyokütle ve hatta ev çöpünü yakıta dönüştürmek için de uygulanabilir.

Biyoloji alanında ise yağların yapı taşı olan karboksillerin oluşumunu açıklamak için kullanılır. Karboksil, Fischer-Tropsch Tepkimesi ile bir dizi kimyasal tepkime, demir sülfür ve bakır sülfür kimyasallarından yola çıkarak, metan, karbondioksit ve hidrojen gazların katılımıyla oluşur. Fischer-Tropsch Tepkimesinin en uygun sıcaklık aralığı 150-300 °C (302-572 °F) arasındadır.

Hans Tropsch, 1916–1917 yıllarında Mülheim’deki bir boya fabrikasında, ardından birkaç ay Kaiser Wilhelm Kömür Araştırmaları Enstitüsü’nde çalıştı. 1917’den 1920’ye kadar Niederau’daki Rütgers şirketinin katran damıtım fabrikasında çalıştı. 1920 yılında Kaiser Wilhelm Kömür Araştırmaları Enstitüsü’ne döndü ve 1928 yılına kadar orada çalıştı. Bu süre zarfında Franz Fischer ile birlikte Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır.

Hans Tropsch, 1928 yılında Prag‘daki yeni Kömür Araştırmaları Enstitüsü’nde profesör oldu. Daha sonra da ABD’de Evrensel Petrol Ürünleri ve Teknoloji Zırh Enstitüsü’nde çalıştı. Orada 1931 yılında hastalandı ve Chicago’da bir hastanede tedavi gördü, ancak 1935 yılında Almanya’ya döndüğünde Essen’de öldü.

Hans Tropsch, 8 Ekim 1935 tarihinde Essen, Almanya’da 46 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir