Harry Sinclair Lewis Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Harry Sinclair Lewis Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Harry Sinclair LewisHarry Sinclair Lewis; ABD’li yazardır (Minnesota/Sauk Center 1885-Roma 1951).

Yazarlık dürtüsünün etkisiyle on yedi yaşında ev çevresinin dışına çıktı. Yale Üniversitesi’nde gazetecilik, edebiyat gibi dallarda çalıştı; bir yıl kadar New Jersey’de Upton Sinclair’in (1878-1968) öncülüğündeki sosyalist kümede yer aldı (1907). Üniversiteyi bitirdi (1908), gazetecilik yaşamını seçti. İlk evliliğiyle ilk romanı aynı yılda gerçekleşti: Our Mr. Wren (Bizim B. Wren) 1914. Gazetecilik gözlemlerinin ayrıntılı zenginliğiyle anlatım hız ve ustalığının öteki iki ürünü de (1917, 1919) ilgi görmediği halde işini sürdürdü, Main Street (Ana Cadde) ile ilk büyük başarısını kazandı, adını duyurdu, dikkatleri çekti, eserlerini aratır oldu: Babbitt ‘in eleştirisiyle ABD toplumunun kusurlu özelliklerini sergilemeye koyuldu; Arrowsmith romanına (1925) verilen Pulitzer Ödülü’ nü geri çevirmesine, belki de ilk eserlerinin eleştirmenlerce ilgi görmeyişinin yarattığı gönül kırgınlığı neden oldu. 1930’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk ABD’li yazar oldu. 1928′ de zamanının en ünlü kadın gazetecisiyle evlendi.

Sonraki romanları: Ann Vickers (1933), Büyük otellerin yaşamını işleyen Work of Art (İcrayı Sanat) 1934, It Can’t Happen Here (Burda Olamaz) 1935, tiyatro çevrelerini canlandıran Bethel Merriday (1940). Gideon Planish (1943), Cass Timber lane (1945) Kingsblood Royal (Krallık Kanı) 1947, The God Seeker (Tanrı Arayıcısı) 1949, World so Wide (Büyük Dünya) 1951 vb.

Roma’da ölünce külleri ABD’de doğum yeri olan kasabaya taşındı. On romanı Amerikan sinemasına özlü senaryolar olan Sinclair Lewis, açık sözlü bir gerçekçi olarak toplumun yaşamını eleştirirken yurdunun özgürlüğe verdiği değere yüceltmiş, ona yaslanmış, iki dünya savaşı arasına rastlayan zamanın belgeleri sayılan doğrulukların kuşku duyulmadan benimsemiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir