Hasan Doğan kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Hasan Doğan kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

14 Şubat 2008 – 5 Temmuz 2008 tarihleri arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak görev yaptı.

, 15 Mart 1956 tarihinde Abana, Kastamonu’da doğmuştur. Hasan Doğan bir yaşındayken aile İstanbul‘a göç etmiş, önce Alibeyköy’e 8 yıl sonra da Fatih’te dedesi ve üç teyzesinin oturduğu apartmana taşınmışlar. Bir ablası bir de erkek kardeşi var. Anne Ferhan Hanım ev hanımı baba Mustafa Doğan ise ağaç işi imalatı yapıyormuş. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul‘da yaptı. 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Üniversiteden mezun olunca ablasının yanına Londra’ya gidip 1979-1980’de İngiltere‘de lisan eğitimi aldı. Kardeşi Hüseyin Doğan’dır. (d. 1961-ö.2016). Ablası Nevin Gür (d.1953) ile evli olan Ramsey‘in sahibi Remzi Gür eniştesidir.

aslennereli.com

Lisan eğitiminden sonra Londra‘dan Türkiye’de dönünce Londra‘da iş yapan eniştesi Remzi Gür, Hasan Doğan’a Türkiye‘de iş yapmayı önerdi. Hasan Doğan Türkiye’ye döndükten sonra eniştesi ile elektronik işine girdi ama şirket pek de başarılı olamadı. Ardından askerlik görevini yerine getirdi.

1981-1988 arası Koç Holding bünyesindeki Beldesan firmasında pazarlama koordinatörlüğü yaptıktan sonra 1988 yılında Remzi Gür’ün kurucusu olduğu Ramsey‘in genel müdürü oldu. Hasan Doğan, Ramsey Giyim, Gürmen Giyim, Kip-Teks Konfeksiyon ve Star Medya Yayıncılık yönetim kurulu üyesiydi. Ayrıca, İstanbul Sanayi Odası Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sanayi konseyi ve Boks Federasyonu yönetim kurulu ile Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi ve Beşiktaş Kulübü kongre üyesiydi.

Türkiye Boks Federasyonunda iki dönem yönetim kurulu üyeliği de yapan Hasan Doğan, 2004 – 2006 yılları arasında Levent Bıçakçı‘nın Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde federasyonda başkan vekilliği yaptı.

14 Şubat 2008 tarihinde yapılan Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu’nda, 231 delegenin 222’sinin oyunu alarak Haluk Ulusoy‘un yerine TFF‘nin 37. başkanı seçildi.

Hasan Doğan, 1979 yılından beri Aysel Doğan ile evli idi. Selim Doğan ve Zeynep Doğan adlarında iki çocuğu vardır.

Sadece 143 gün TFF’ye başkanlık yapan Hasan Doğan, 5 Temmuz 2008‘de Bodrum’daki bir Otel’de, Türkiye millî futbol takımı teknik direktörü Fatih Terim‘le yediği yemeğin ardından kalp krizi geçirdi. Özel Bodrum Hastanesi’ne kaldırılan Doğan, cankurtaranda ve acil serviste yapılan müdahalelere rağmen 5 Temmuz 2008 tarihinde Bodrum, Muğla’da 52 yaşında ölmüştür. Doğan’ın cenazesi İstanbul Fatih Camii’ndeki töreninin ardından Topkapı Mezarlığına defnedildi.

Hasan Doğan 5 Temmuz 2008‘de vefat edince 6 Temmuz 2008 tarihinde TFF’ye Mahmut Özgener vekâleten başkanlığa getirildi. 19 Ağustos 2008 tarihinde ise resmen başkanlığa seçildi.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir