Hasan Sert Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Hasan Sert Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Dr. , 1961 yılında Akşehir’de doğdu. Üniversite öğrenimini 1981 yılında Gazi Üniversitesi’nde, Yüksek Lisans çalışmasını ise ‘Makine Yüksek Mühendisi’ ünvanıyla 1990 yılında Selçuk Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora eğitimini 1997 yılında Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde bitirdi.

Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversiteleri’nde öğretim üyelikleri yaptı. Çok sayıda öğrenci yetiştiren Dr. SERT, 2005-2006 yıllarında ABD’nin en iyi üniversitelerinden Michigan Üniversitesi’nde (University of Michigan) misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.
Uluslararası akademik ve ticari toplantılar düzenledi. Birçok derginin yayın kurulu üyeliklerinde bulundu.
2004 yılında AK PARTİ’ den ANKARA-Altındağ semtinde Belediye Başkanı aday adayı oldu.
Değişik sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde danışmanlıklar yaptı. Kendine ait şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürüttü. 50’nin üzerinde ülkede, akademik ve ticari çalışmalarda bulundu.

2009 yılında TÜMSİAD Genel Başkanı oldu.
Genel Başkanlığı döneminde TÜMSİAD, Avrupa Birliği Sanayi ve İşletme Komisyonu Genel Direktörlüğü tarafından 37 katılımcı ülkenin sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşları arasından 3 yıl üst üste “En Etkin Sivil Toplum Kuruluşu” seçildi.

Dr. SERT, TÜMSİAD Genel Başkanı olarak Dünya Değişim Liderleri Zirvesi, Dünya Türk İş Konseyi, Yeni Başlangıçlar İçin Ortaklıklar (PNB-Partners For a New Beginning), Dünya Girişimcilik Zirvesi, Dünya Verimlilik Zirveleri gibi çok önemli uluslararası toplantılara katıldı. Birçok uluslararası iş formlarının düzenlenmesine de katkı sağladı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Girişimcilik Konseyi Üyeliğine” ve “Kümelenme Destek Programı Seçici Kurul Üyeliklerine” seçildi.
2010 yılında, MPM (Milli Verimlilik Merkezi) tarafından, Türkiye’de sadece 11 kişiye verilen ‘11 Altın Türk’ ödülüne layık görüldü.

Yine aynı yıl Dünya Verimlilik Bilim Konfederasyonu tarafından Dünya’da sadece 41 kişiye verilen ‘Dünya Verimlilik Oskarı Madalyası’ aldı.

2012 yılında DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) “Yönetim Kurulu Üyeliğine” seçildi. 2014 yılı ekim ayında söz konusu üyeliğe tekrar seçilmiş olup halen bu görevini de sürdürmektedir.

Sadece akademik değil, ticari alanlarda da aktif olarak çalışan Dr. SERT, İnşaat, Dış Ticaret, Turizm ve Medya ile ilgili sektörlerde şirketleri olan bir işadamı ve 2. Dönem TÜMSİAD Genel Başkanı olup evli, bir çocuk babası ve İngilizce bilmektedir.

7 Haziran Adalet ve Kalkınma Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir