Henry Pelham Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Henry Pelham Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 1696 – ö. 6 Mart 1754, Londra, İngiltere), 1743-54 arasında Büyük Britanya başbakanıdır. Önemli mali reformlar gerçekleştirmiştir.

1717’de parlamentoya girdi. Robert Walpole’un desteğiyle hazine bakanı (1721), savaş bakanı (1724) ve ordu mutemedi (1730) oldu. Walpole Avam Kamarası’nın baskısıyla 1742’de başbakanlıktan ayrılınca Pelham başbakan ve maliye bakanı oldu.

Kral II. George’un gözdesi Granville dükü John Carteret’in İngiltere’yi Avusturya Veraset Savaşı’na (1740-48) sokma çabaları üzerine onu görevden aldı (1744). II. George Granville’in göreve dönmesi için dayatınca da 1746’da bakanları topluca istifaya çağırdı. Ama Granville’in yeni bir hükümet kurmayı başaramaması üzerine, kralın hoşlanmadığı William Pitt’i de (sonradan Chatham kontu) hükümetine alarak üç gün sonra görevine döndü. 1748’de Aix la Chapelle Antlaşması’nı imzalayarak, ülke için ağır bir mali yük olan Avusturya Veraset Savaşı’nı sona erdirdi. Savaştan sonra askeri kuruluşlarda ve hükümet harcamalarında önemli bir kısıntı yaptı. Toprak vergisini azaltarak iç borçların vadesini uzattı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir