Hermann Oberth Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hermann Oberth Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 25 Haziran 1894, Nagyszeben, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu [bugün Sibin, Romanya] -ö. 29 Aralık 1989, Nürnberg, Almanya), modern astronotiğin kurucularından biri olarak kabul edilen Alman bilim adamıdır.

Münih’te tıp öğrenimine başlayan Oberth, I. Dünya Savaşı çıktığında öğrenimine ara vermek zorunda kaldı ve askerliği döneminde astronotiğe yöneldi. Bu dönemde sıvı yakıtla çalışan uzun erimli bir roket tasarımı geliştirdi; ama Savaş Bakanlığı’na gönderdiği bu tasarım bakanlıkça hayal ürünü olarak değerlendirilip reddedildi. Savaştan soma Heidelberg Üniversitesi’nde doktora çalışmasına başlayan Oberth, tezini aynı roket tasarımı üzerine hazırladı, ama 1922’de bu kez de üniversite bu tezi geri çevirdi. Bunun üzerine Oberth, basım masraflarını kendi üstlenerek yayımladığı Die Rakete zu den Planetenraumen (1923; Gezegenlerarası Uzaya Roket) adlı kitabında tasarımını kamuoyuna sundu. Kitabında, roketlerin Yer’in kütleçekimi etkisinden kurtularak uzaya çıkabilmeleri için gerekli hıza nasıl ulaşabileceklerini matematiksel olarak açıklayan Oberth, bu yapıtıyla kısa sürede ün kazandı.

Oberth’in 1922’ye değin Robert Goddard’ ın ABD’deki ve 1925’e değin de Konstantin Tsiolkovski’nin SSCB’deki çalışmalarından haberi olmamıştı. Bu dönemden sonra onlarla yazışmaya başladı ve uzay uçuşuna ilişkin matematiksel çözümlemeler alanında onların daha ileride olduğunu gördü ve kabul etti. 1929’da yayımladığı Wege zur Raumschiffahrt (Uzay Uçuşunun Yolları) adlı yapıtıyla 10.000 franklık Robert Esnault-Pelterie-André Hirsch Ödülü’nü kazanan Oberth, elde ettiği bu gelirle sıvı yakıtlı roket motorları üzerindeki araştırmalarını hızlandırdı ve 1931’de Romanya Patent Bürosu’ndan sıvı yakıtlı bir roket patenti aldı. İlk roket ise 7 Mayıs 1931’de Berlin yakınlarında fırlatıldı.

1938’de Viyana Teknik Üniversitesi’nde ders vermeye başlayan Oberth, 1940’ta Alman yurttaşlığına geçti ve 1941’de Peenemünde’deki Alman roket geliştirme merkezine geçerek burada Wernher von Braun’un yanında çalışmaya başladı.

1943’te katı yakıtlı uçaksavar roketleri üzerinde çalışmalar yapmak üzere bir başka merkeze aktarılan Oberth, savaştan sonra bir yıl kadar İsviçre’de roket danışmanlığı yaptı. 1950’de ise İtalya’ya geçerek, İtalyan Deniz Kuvvetleri’nde katı yakıtlı uçaksavar roketlerinin yapım çalışmalarında görev aldı. 1955’te de ABD’ye giderek gelişkin uzay araştırmaları çalışmalarına katıldı. Üç yıl sonra emekliye ayrılarak AFC’ye yerleşti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir