Hitler Nasıl Öldü?

Hitler Nasıl Öldü?

’in, 30 Nisan 1945’te Berlin’deki sığınağında intihar ettiğine inanılıyor. Ama bu gerçekten doğru mu? 20. yüzyılın en ünlü isimlerinden birinin ölümüyle ilgili gerçekleri, varsayımları ve bazı komploları öğrenmek için okumaya devam edin.

O zamanlar Avrupa’daki en güçlü adamlardan biri, aşağılanmaktan kaçmak için bir sığınakta kendi canını aldı!

Adolf Hitler 20 Nisan 1889’da Avusturya’nın Branau kasabasında doğdu. Okulda ne popüler ne de parlak olan Hitler, Viyana’da bir sanat okuluna kabul edilmedi. Viyana yıllarındaki yoksulluk ve reddedilme, Hitler’de politik görüşlerin ve Yahudi aleyhtarı duyguların gelişmesine sebep olduğu düşünülür.

İkinci Dünya Savaşı’nda askeri ve diplomatik başarıların ardından, Hitler’in liderliğindeki Nazi Almanyası, Rusya ve tarafsız ülkeler olan İsviçre, İspanya, Portekiz, İsveç ve Türkiye haricinde tüm Avrupa kıtasını fethetti.

Ancak, Hitler’in Rusya’yı işgal etme kararı olağanüstü bir şekilde geri tepti ve Doğu cephesinde sürekli bir kayıp ve geri çekilme patikasına yol açtı. Sovyetler Birliği’nin misillemesi, Hitler’in askeri taktikler ve Normandiya’daki Müttefik işgali ile ilgili gittikçe sertleşen kararıyla birleştiğinde, fethedilen topraklarının çoğunu Nazi Almanyası’ndan geri alındı.

Yenilginin yaklaşmasıyla Hitler, 16 Ocak 1945’te başkenti Berlin’de bir yeraltı sığınağına – Führerbunker – sığındı. Kendisine eşi Eva Braun ve son derece sadık Propaganda Bakanı Joseph Goebbels ve diğer güvenlik güçleri eşlik etti.

Hitler, 22 Nisan 1945’te, Komutanlarının emirlerine uymayıp, müttefiklerle Führer’in olmadığı barış görüşmelerini başlattığını duyduktan sonra sinir krizi geçirdi.

Hitler 30 Nisan 1945’te intihar etti. 29 Nisan’da gece yarısı civarında Hitler, Eva Braun’la sığınakta evlendi. Bu arada, Benito Mussolini’nin ölüm haberi ulaştı. Mussolini isyancılar tarafından idam edildi; Cesedi bir benzin istasyonunda baş aşağı asılmış ve yerel halkından taşlama işlemine maruz bırakılmıştır. Hitler sonunun Mussolini gibi olmasını istemedi. Evlendikten sonra Hitler son isteğini imzaladı. Ayrıca gecenin ilerleyen saatlerinde generali Helmuth Weidling’e gitmesi için izin verdi.

Ertesi gün öğle yemeğini yedikten sonra, Hitler ve eşi, diğer işgalcilere ve sığınağın personeline kişisel vedaları ettiler. Tanıklar, saat 3.30 civarında silah sesi duyduklarını bildirmişlerdir.

Hitler’in uşağı Heinz Linge odaya birkaç dakika sonra girdiğinde, çiftin birbirine yaslanmış kanepenin üzerinde olduklarını gördü. Hitler’in şakağında bir kurşun yarası vardı. Eva Braun’un herhangi bir fiziksel yarası yoktu ancak ölmüştü.

Eva Braun’un siyanür alarak ölmüş olduğu anlaşıldı. Hitler de kendisini vurmadan önce siyanür almıştı.

Resmi rapora göre, Adolf ve Eva Hitler yakıldılar (Hitler bedenlerinin yakılmasına yönelik talimatlar bırakmıştı). Tamamen yakılan bedenler daha sonra gömüldü.

Bununla birlikte, intiharın sahte olduğuna dair bir teoride Hitler mide kanserinden ölmek üzereydi ve Güney Amerika’ya kaçmıştı. O zamanlar Naziler arasında başka ülkelere kaçmak yaygındı ve birçoğu birkaç yıl sonra bulunamamıştı. Hitler’in aynı şeyi yapma olasılığı, göz ardı edilemez. Bununla birlikte, bu teori az güvenilirliğe sahiptir, çünkü Ruslar Berlin çevresindeki bölgeyi kontrol ettiler, böylece Hitler’in kaçmasını imkânsız hale getirdi.

Tarih her zaman kazananlar tarafından yazılır. Hitler’in ölümünün ilanının, Müttefik kuvvetlerine büyük bir destek sağlayacağı düşünülürse, bu durumda Hitler’in Kızıl Ordu tarafından ölü olarak ilan edilebilmesi mümkündür.

Führer’in , ateşin güvelere çektiği gibi komplo teorisyenlerini çekmeye devam ediyor ve 20. yüzyılın en ünlü isimlerinden birinin ölüm hikayesi bir gün yeniden yazılmalı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir