Hu Hanmin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hu Hanmin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

sosyalpanelci beğeni takipçi izlenme

ucuz takipçi ucuz beğeni ucuz izlenme satın al

Hu Hanmin; (d. 9 Aralık 1879, Panya, Jiangxi eyaleti – ö. 12 Mayıs 1936, Guangzhou [Kanton], Çin), Çin’de 1920’lerin sonlarında Kuomintang hükümetinin denetimini ele geçirmek için Çan Kay-şek’le mücadele eden siyaset adamıdır.

Japonya’da eğitim gören Hu, Çinli milliyetçi önder Sun Yat-sen’in önderliğindeki devrimci örgüt Tongmeng hui’e (Birleşik Parti) 1905’te Tokyo’da kuruluşu sırasında katıldı. Kısa sürede partinin önde gelen sözcülerinden ve Sun’un başyardımcılarından biri oldu. 1911 Devrimi’nden sonra, Sun’un yeni cumhuriyetin geçici başkanı olmasıyla birlikte Hu da cumhurbaşkanı sekreterliğine atandı.

1913’te cumhurbaşkanı olarak Sun’un yerine geçen Yuan Shikai, Tongmeng hui’in eski üyelerini sindirmek amacıyla bir kampanya başlattı. Sun ve Hu ülkeden kaçmak zorunda kaldılar. İktidarı yeniden ele geçirmeye çalışan Sun, Kuomintang adıyla yeni bir devrimci parti kurdu ve Hu’ya gene en üst kademede görev verdi. Sun’un 1923’te Çin Komünist Partisi’yle (ÇKP) ittifaka girip Sovyetler’den askeri ve örgütsel yardım almaya başlamasından sonra Kuomintang, Guangzhou çevresindeki Güney Çin’i denetimi altına aldı.

Sun’un 1925’te ölmesinden kısa süre sonra Kuomintang ordularının başlattığı Kuzey Seferi, yerel diktatörleri etkisizleştirerek ülkenin bütünlüğünü sağladı. Yeni yönetimin önderliğinin başlıca adaylarından biri olan Hu, Kuomintang’ın iki fraksiyona bölündüğü 1927’de kısa bir süre iktidarı ele geçirdi. Daha sonra antikomünist sağ kanadın Orta Çin’de kurduğu hükümetin başkanlığına getirildi. Ama dört ay sonra sol kanat, kendi içindeki komünist üyeleri tasfiye ederek Kuomintang orduları komutanı Çan Kay-şek’in önderliğinde sağ kanatla yeniden birleşince Hu istifa etmek zorunda kaldı.

Eylül 1928’de yönetimin beş ana organından biri olan Yasama Konseyi’nin başkanı oldu. Bir anayasa hazırlanmasına karşı çıkması, Çan’la arasının açılmasına yol açtı; gerginlik 1931’de Hu’nun tutuklanmasıyla doruğa ulaştı. Bu olay, Kuomintang içinde büyük bir ayaklanmanın patlak vermesiyle sonuçlandı ve Çan, Hu’yu serbest bırakmak zorunda kaldı. Hu 56 yaşında geçirdiği bir felç sonucunda öldü.

kaynak:nkfu

ucuz takipçi ucuz beğeni ucuz izlenme satın al

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir