Hürrem Sultan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hürrem Sultan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hürrem Sultan (1506 Rohatyn, Ukrayna – 15 Nisan 1558, İstanbul)

Kanuni Sultan Süleyman‘ın en gözde eşidir. «Haseki Sultan» denilmesi gerekirse de «Sultan» diye anıla gelmiştir. Lehistan krallığının uyruğu olarak doğdu. Ukrayna ırkından bir köy papazının kızıdır. Çocukken Kırım Hanı tarafından Osmanlı Sarayı’na sunuldu. Burada yetiştirildi. Zekası ile, sevimliliğiyle Kanuni Sultan Süleyman’ın gözüne girdi. Padişah onu nikâhla aldı.

Hürrem Sultan’ın ilk andan başlayarak gayesi, Veliaht Şehzade Mustafa’yı, Mustafa’nın annesi Gülbahar Haseki’yi, ayrıca bunları koruyan Hafsa Valide Sultan ile vezir-i âzam Damat İbrahim Paşa‘yı, onun karısı Hatice Sultan’ı bertaraf etmek olmuştur. Bu pek kuvvetli şahsiyetleri teker teker bertaraf etmek için yıllar boyunca usanmadan çalıştı. Gülbahar Haseki’yi Saray’dan uzaklaştırıp Anadolu’ya Veliaht oğlunun yanına göndertti. Valide Sultan’ın ölümüyle Saray kadınları arasında birinci yeri aldı. İbrahim Paşa’nın düşmesinde, öldürülmesinde oldukça önemli payı vardır.

Hürrem Sultan böylece, yalnız kalan Veliaht Şehzade Mustafa‘yı damadı vezir-i âzam Damat Rüstem Paşa’nın entrikaları ile, idam ettirmeyi başardı. Bununla birlikte, oğullarından Selim’in de, Bayezit’in de hükümdarlığını göremeden, 52 yaşında öldü. Kanuni’nin Süleymaniye Camisi‘ndeki Mimar Sinan‘a yaptırdığı türbesine gömüldü.

XVI. yüzyıl Türk tarihinde karanlık bir rol oynayan bu muhteris kadın, halk arasında itibar kazanmak için, Mimar Sinan’a büyük hayır eserleri yaptırdı. Bunlardan bugün de yaşamakta olan Haseki Hastanesi çok büyük bir sosyal yardım kurumudur. Öteki eserleri arasında Haseki Camisi, imareti, medresesi, birçok çeşme, Edirne’de suyolları ve köprü sayılabilir.

Hürrem Sultan’ın sırası ile, şu dünyaya geldi: Şehzade Mehmet (1521-1543), Mihrimah Sultan (1522-1578), II. Sultan Selim (1524- 1574), Şehzade Abdullah (1525- 1526), Şehzade Bayezit (1526-1561 ), Şehzade Cihangir (1531 – 1553).

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir