Hüsnü Mübarek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Hüsnü Mübarek’in Hayatı

Hüsnü Mübarek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Hüsnü Mübarek’in Hayatı

Hüsnü Mübarek1981 yılından 2011 Şubat ayına kadar Mısır’da Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş asker ve devlet adamı. Tam adı Muhammed Hüsnü Said Mübarek’tir 4 Mayıs 1928 Kafr El Meselha doğumludur.

Kahire’de yer alan Mısır Askeri Akademisi’ni 1949 yılında bitirerek orduya katılmıştır. Havacılık Akademisinde almış olduğu kursların ardından uçuş öğretmenliği görevine başlamış ve bu görevini 1959 yılına kadar sürdürmüştür. 1960 lı yıllarda ise Hüsnü Mübarek’in hızlı yükseliş dönemi başladı. 1965 yılında Hava Üssü Komutanlığı görevine, 1967’de Hava Kuvetleri Akademisi Komutanlığına ve 1969 yılında ise Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığına gtirildi. 1972 yılında ise Savaş Bakanlığı yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına getirildi.

1967 yılında gerçekleşen Altı Gün Savaşı’n da İsrail’in işgal ettiği Sİna yarımadasını alabilmek için 6 Ekim 1973’te başlatılan Yom Kippur Savaşı’nda Sina yarımadasındaki İsrail üslerine oldukça başarılı hava saldırıları düzenleyerek önemli başarılara imza attı. Ertesi yıl mareşallik üvanı verildi. Bir savaş kahramanı olarak büyük bir saygı elde etti.

1975 yılında Enver Sedat tarafından başkan yardımcılığı görevine getirildi ve ülkenin 2 numaralı adamı oldu. Başkan yardımcılığı görevinin ilk yıllarında özellikle diplomatik ilişkiler konularına ağırlık verdi. 1976 yılında Irak-Suriye anlaşmazlığında ve Batı Sahra sorununda arabuluculuk yaptı. Camp David Antlaşmalan’nın (1978) gerçekleştirilmesinde etkin rol oynayarak İsrailli muhalefet liderleriyle görüşmelerde bulundu. 6 Ekim 1981 ‘de düzenlenen bir suikastte ölen Enver Sedat’ın yerine vekaleten sürdürdüğü devlet başkanlığına geldiğinde bir açıklama yaparak Ortadoğu’daki barış sürecine ve Enver Sedat’ın ilkelerine bağlılığını bildirdi.

Ülkede politik yumuşamayı sağlamak amacıyla bazı muhalifleri serbest bıraktı. Ancak dinci çevrelere karşı aynı şekilde yumuşama göstermedi ve izlenen sert politikayı sürdürdü. Daha sonra Enver Sedat’a yakınlıklarıyla tanınan bazı yöneticileri üst düzeydeki yolsuzlukları gerekçe göstererek görevlerinden uzaklaştırdı.

Ekim 1987’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların % 97.3’ünü alarak 2. kez cumhurbaşkanı seçildi. Mısır’ın, Arap Birliği ve OPEC’e yeniden katılmasını sağladı. Afrika Birliği Örgütü başkanlığına getirildi. Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle (Ağustos 1990) patlak veren bunalımda ve savaşta (17 Ocak 1991) ABD ve BM politikalarını uygulayarak Batı dünyasının yanında yer aldı. Suudi Arabistan’ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Yarı İngiliz olan Suzanne Sabet ile evli olan Hüsnü Mübarek’in Alaa ve Cemal isminde iki oğlu bulunmaktadır. Oğlu Cemal Mübarek’i Cumhurbaşkanı yapmak için uğraşan ve bu konuda ki muhalif sesleri de bastıran Hüsnü Mübarek 2010 yılı başında esmeye başlayan Arap Baharı ayaklanmalarından ise kurtulamadı.

10 Şubat 2011’de Başkan Yardımcısı Ömer SÜleyman’a tüm yetkilerini devretti ancak protestoların hala devam etmesi sebebi ile de ertesi gün istifa etti. Şu anda Hüsnü Mübarek ile oğlulları Alaa ve Cemal için idam istemi ile yargılama devam etmektedir.

Sigara ve içki içmeyen mübarek güne sabah çok erken saatlerde spor ile başlayan ve sağlıklı yaşam sürmeye özen göstermesi ile de tanınıyordu.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir