Hz. Hasan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hz. Hasan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hz. Hasan; (625 – 669)

Hz. Peygamber’in kızı Hz. Fâtıma ile 4. halife H. Ali’nin büyük oğludur. Kardeşi Hz. Hüseyin’le birlikte ikisine Haseneyn (İki Hasanlar) denir.

Hz. Hasan Medine’de doğdu. Büyükbabası Peygamber öldüğü zaman 7 yaşındaydı. Kendisini pek seven büyükbabasından birkaç ay sonra ela annesini kaybetti. 661’de Hz. Ali şehit oldu. Büyük oğlu sıfatıyla Hz. Hasan, Alevi fırkasının başı durumuna geldi. Böylece Emeviler’in en büyük rakibi olarak başa geçmiş bulunuyordu. Fakat halifelik için Emeviler’le savaşmayı daha doğru buldu. Muaviye, Hz. Hasan’a yıllık 5 milyon dirhem, kardeşi Hz. Hüseyin’e de 2 milyon dirhem tahsisat bağladı.

Hz. Hasan, Medine’ye gitti, orada taraftarlarının bütün teşviklerine kulak tıkamaya gayret etti. 44 yaşındayken Medine’de öldü. Haşimi hanedanının başkanlığı kardeşi Hz. Hüseyin’e geçti.

Hz. Hasan’ın torunlarının adları başına Şerif, Hz. Hüseyin’inkilerin başına da Seyyid getirilir. Her iki Haşimi kolu da yüzyıllarca halifelik için başarısız savaşmalarda bulundular. Bugün bu unvanları taşıyan bazı hanedan, aile ve şahısların soyları, ancak hayalen Hz. Peygamber’in torunlarına çıkmaktadır. Bugün Hz. Peygamber’in torunlarından indiği sabit olan hiçbir şahıs yoktur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir