Hz. Sevde Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hz. Sevde Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Hz. Sevde; Hz. Sevde Bint-i Zema, Kureyş’in en kuvvetli kabilelerinden Benî Abdiş-Şems kabilesine mensuptu. İslâmiyetin ilk yıllarında kocası Amr oğlu Sekran’la birlikte Müslüman olmuş, kabilesinin gösterdiği büyük düşmanlıklara rağmen dininden vazgeçmemişti

Düşmanların eziyet ve işkenceleri çoğalınca, Peygamberimizin müsaadesiyle iki defa Habeşistan’a hicret edip, ne kadar fedakâr bir kadın olduğunu ispat etti.

Habeşistan’dan döndüklerinde kocası Hz. Sekran vefat edince Hz. Şevde dul kaldı. Koruyucusuz, himâyesiz ve kimsesiz bir hâle geldi. Kabilesine dönse binbir sıkıntı çekecek, belki İslâmiyetten vazgeçmiyor diye onu öldüreceklerdi. Ne yapacağını şaşırmıştı. İnsanların en merhametlisi sevgili Peygamberimiz durumu öğrenince Hz. Sevde’yi çağırıp, ona çektiği eziyetlerin bir bedeli olmak üzere kendisiyle evlenmek istediğini söyledi. Resûlullah’ın eşi Hz. Hatice annemiz daha önce vefat etmiş olduğundan Peygamberimiz de yalnız bulunuyordu.

Hz. Sevde Resülullah’la evlendiğinde 55 yaşında idi. Kendisine ve Peygamberimize düşmanlık besleyen kabilesi Benî Abdi’ş-Şems bu evlilik sebebiyle yumuşadılar. Daha sonra da akın akın gelerek İslâmiyeti kabul ettiler.

Hz. Sevde son derece iffetli, kibar, akıllı bir kadındı. Peygamberimizle beş sene beraber yaşadı. Mutlu bir evlilik kurdular. Nihayet bu eşsiz kadın Resûlullah’ın Medine’ye hicretinden bir yıl sonra vefat ederek, ebedî aleme göçtü.

Yüce Allah, annemiz Hz. Sevde’ye rahmet etsin. Kendisine binlerce selâm olsun.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir