I. Aleksey Mihayloviç Romanof Kimdir

I. Aleksey Mihayloviç Romanof Kimdir

I. Aleksey Mihayloviç Romanof hayatı hakkında kısa bilgi.

I. Aleksey Mihayloviç Romanof I. Aleksey Mihayloviç Romanof, Rus çarı (Moskova 1629 – ay. y. 1676). Hükümdarlık dönemi: 1645-1676. II. Mihail Fedoroviç’in oğludur.

Saltanatı Rusya için bir çalkantılar ve değişimler dönemi oldu: 1649’da yeni bir yasa grubu (ulojenye) düzenlendi. Para şişkinliğinin sarstığı ekonomik durum halkın yaşam düzeyini düşürdü (1653-1658). Sonuçta Stenka Razin’in elebaşılığını yaptığı ayaklanma patlak verdi (1670). Kazak ve köylü gruplarının başlattığı bu ayaklanma güçlükle bastırıldı. Çar Aleksey’in Patrik Niko’ya din kitaplarını düzenletmesi (1653-1666), Rus Ortodoks Kilisesi’nde ayrılıkçı harekete yol açtı. Eski kitaplara ve tapınma biçimlerine bağlı kalanlar (Raskolniki) baskı görmelerine karşın inançlarından vazgeçmediler. Bunlara karşın Pereyaslav kararıyla (1654) Ukrayna’nın Moskova Çarlığı’nın egemenliğini tanıması, Andrusova Antlaşması (1667) ile Lehistan’dan Kiev’i alması Rusya’yı Doğu Avrupa’nın güçlü devleti durumuna getirdi.

1672’de İstanbul’a gönderdiği uyarı mektubu, Osmanlı-Rus ilişkilerinde ilk gerginliği yarattı. Döneminde birçok Avrupalı teknisyen ve askeri Rusya’ya getirten Aleksey, oğlu Büyük Petro’nun yapacağı reformların hazırlayıcısı sayılır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir