I. İmadeddin Zengi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

I. İmadeddin Zengi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; tam adı İmadeddin Zengi bin Aksungur (d. 1084 – ö. 1146, Musul, Mezopotamya), Zengiler hanedanının kurucusu olan Selçuklu emiridir. Ortadoğudaki Haçlı krallıklarına karşı düzenlenen ilk önemli saldırılara komuta etmiştir.

Halep valisi olan babasının 1094’te öldürülmesi üzerine Musul’a kaçtı. Uzun yıllar Büyük Selçuklulara hizmet ettikten sonra, 1126’da Büyük Selçuklu sultanı II. Mahmud tarafından Basra valiliğine atandı. Abbasi halifesi Müsterşid’in başlattığı ayaklanma sırasında (1127) destek olduğu II. Mahmud, ayaklanmanın bastırılmasından sonra kendisini Musul valiliğine getirerek ödüllendirdi. Ardından, Franklardan gelebilecek bir saldırıya karşı savunmasını üstlendiği Halep kentine egemenliğini kabul ettirerek geniş bir bölgeyi denetimi altına aldı.

Suriye ve Filistin’i içine alacak büyük bir hükümdarlık kurmayı amaçlayan Zengi, sultan tarafından Haçlılara karşı bir sefer düzenlemekle görevlendirildi. Ama bütün çabalarına karşın Haçlıların ve egemenliği altına girmeyi kabul etmeyen yerel Müslüman yöneticilerin direnişini kıramadı. Hem Müslümanları, hem de Hristiyanları aynı sertlikte cezalandırdı. Çeşitli diplomasi ve zor yöntemleri kullanarak Şam’ı ele geçirmeye çalıştıysa da bu amacına hiçbir zaman ulaşamadı. 1144’te Frankların elindeki en önemli kentlerden biri olan Edessa’yı (Şanlıurfa) alması. Haçlıların uğradıkları ilk ciddi yenilgi oldu. Edessa’yı aldıktan sonra Irak’taki bir ayaklanmayı bastırmak üzere geri döndüğü Musul’da, kendisine kişisel kin besleyen bir kölesi tarafından öldürüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir