I. Katerina Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

I. Katerina Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

I. KaterinaI. KATERİNA (15 Nisan 1684, Jēkabpils, Letonya – 17 Mayıs 1727, St. Petersburg, Rusya)

Tarihte ünlü bir Rus çariçesidir. Rusya’nın Baltık eyaletlerinden Letonya’da doğmuştur. Asıl Adı Marta Elena Skavronska idi. İsveçli bir erle evlendi. Marienburg Savaşı’nda Ruslar’a esir düştü. Kocası savaşta ölmüştü. Katerina çok genç, çok güzeldi. Once komutanlardan biri onu Prens Mencikof’a hediye etti. Katerina daha sonra Rus Çarı Deli Petro’nun sevgilisi, sonra karısı oldu. Petro’nun Türkler’e karşı giriştiği Prut Savaşı’na katıldı.

Baltacı Mehmet Paşa, Rus ordusunu Prut suyundaki bataklıklara sıkıştırınca, Katerina gerek Petro’yu, gerek komutanları çadırına toplayıp, barış istemeye razı etti. Bütün mücevherleriyle birlikte, borç para da bularak iki yüz bin rublelik bir fidye topladı. Katerina, bunları Baltacı’ya gönderdi, altmış bin kişilik Rus ordusunu yok olmaktan kurtardı. Baltacı Mehmet Paşa ile çadırında görüştüğü, onu güzelliğiyle kandırdığı hakkındaki söylentiler, Paşa’nın düşmanları tarafından uydurulmuştur.

Katerina, Petro’nun ölümünden sonra adı ile Rus tahtına geçti. Prens Mençikof’a büyük yetkiler verdi. İki yıl süren saltanatı sırasında Rusya’yı medenileştirmeye çalıştı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir