I. Nikolay Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

I. Nikolay Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

I. NikolayI. Nikolay (Nicholas Pavlovich Romanov), Rus çarı (Tsarskoye Selo/St. Petersburg yakınları 1796 – St. Petersburg 1855). I. Pavel’in oğludur.

1808’de babasının öldürülmesi üzerine ağabeyi, Aleksandr adıyla tahta çıktı. Nikolay özel öğretmenler tarafından yetiştirildi ve yüksek rütbeli bir subay olarak orduya katıldı (1814). Büyük ağabeyi I. Aleksandr’ın Aralık 1825’te, erkek çocuk bırakmadan ölmesi, doğal mirasçı küçük ağabeyi Konstantin’in tahta çıkmayı kabul etmemesi, bir boşluk yarattı. Tahta çıkmasının kesinleştiği sırada İspanyol Generali Riego’nun başkaldırmasıyla bazı subaylar da ayaklandılar (1825). Soyluluğun yönetim için güvenilir bir kesin destek olmadığını anlayan I. Nikolay, çözümü güçlü ve merkezileşmiş bir bürokrasi yaratmakta buldu. Siyasal polisi örgütleyerek, basını, kitapları ve tiyatroyu sansüre bağlayarak, Ortadoksluğu destekleyerek otoriteye dayalı temelleri sağlamlaştırdı. 1832’de, 17. yüzyıldan beri yayımlanmış yasaları içeren bir genel yasa yayımlattı (1917 Ekim Devrimi’ ne kadar yürürlükte kaldı).

Ekonomik gelişmenin önünde engel saydığı sertlik konusunda aşamalı olarak kaldırılması yöntemini benimsedi, eylemi erteledi. Rusya’nın otoriteyi korumak, güçlendirmek ve saldırılara karşı savunmak gibi bir “kutsal misyon”u olduğunu savunarak Polonya’da 1830-1831 arasında baş gösteren bağımsızlık ayaklanmasını sert bir biçimde bastırıp, bu ülkenin özerkliğine son verdi; Macar bağımsızlık hareketinin bastırılmasında rol oynadı. I. Aleksandr’ın başlattığı Asya’da yayılma politikasını sürdürdü. Kafkasya ve Gürcistan’ı ele geçirdi. Yunan bağımsızlık hareketini destekledi, başkaldıran Eflak ve Boğ-dan beylikleriyle Sırbistan’ın yanında yer aldı. 1827’de Osmanlı İmparatorluğu’na savaş açarak, Tuna ve Karadeniz’in bir bölümünü ele geçirdi. 1853’te Osmanlı Devleti’nden Kudüs ve çevresindeki kutsal toprakların koruyuculğunu istedi. Osmanlı Devleti’ni destekleyen İngiltere ve Fransa ile Rusya arasındaki Kırım Savaşı 1856′ da Rusya’nın yenilgisiyle sonuçlanırken, I.Nikolay öldü.

Rusya’ya birçok yenilik getirdiği kabul edilir: İlk demiryolları, dokuma endüstrisinin gelişmesi, okullarla halkın kültür düzeyinin yükseltilmesi, ırmakları taşımacılık için elverişli duruma getirmesi, Rus parasının değer kazanmasını sağlayıp yasalara işlerlik kazandırması.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir