İbn Mukle Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

İbn Mukle Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

İbn Mukle; tam adı Ebu Ali Muhammed Bin Ali Bin Mukle (d. 886, Bağdat – ö. 940, Bağdat), İslam yazısının estetik yapısına katkıda bulunan ilk Arap hattatdır. Hattatlıktan başka fıkıh, tefsir ve edebiyatla da uğraşmıştır. Gençliğinde Abbasi sarayında divanda çalıştı. Halife Muktedir döneminde (908-932) görevle Fars eyaletine gönderildi. Bağdat’a döndüğünde gözden düşüp hapse atıldıysa da kurtulduktan sonra vezirliğe getirildi. Bir süre sonra siyasal entrikalara katıldığı için Fars’a sürüldü. İki kez daha vezirliğe atandı ve görevinden alındı. Sonunda yaşam boyu hapse mahkûm edildi ve hapiste öldü.

İbn Mukle aklâm-ı sitte denen altı kalem yazıyı yetkinleştirmek için çaba göstermiştir. Bunun için yazı kaleminin ucuyla konan noktayı, elif harfini ve daireyi ana ölçü olarak kabul etmiş, böylece yazıyı kurallar içine almıştır. Bugün de hat sanatında bu kurallar geçerlidir.

Hiçbir yazısı günümüze ulaşmayan İbn Mukle’nin en tanınmış öğrencileri İsmail bin Hammad Cevheri Farabi, Muhammed bin İsmail Bağdadi ve Şemsü’l-Meali Kabus bin Veşmgir’dir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir