İdris Bal Kimdir?

İdris Bal Kimdir?

İdris Bal, 25 Nisan 1968’de Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde dünyaya geldi. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nesrin’dir. İleri düzeyde İngilizce bilen Bal, evli ve 6 çocuk babasıdır.

AKADEMİK KARİYERİ

İlkokulu Kütahya’da, orta öğrenimini Balıkesir Savaştepe Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 1985-1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yönetimi Bölümü’nde mezun oldu. Yüksek lisansını Nottingham Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, doktorasını ise Manchester Üniversitesi’nin aynı bölümünde tamamladı.

Bu çalışmalarının ardından Polis Akademisi’nde Araştırma Görevlisi oldu.  1998 yılında yardımcı doçentliğe, 2004 yılında doçentliğe, 2010 yılında profesörlüğe yükseldi. Polis Bilimleri Dergisi editör yardımcısı oldu. Fulbright programı çerçevesinde Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezinde ziyaretçi akademisyenlik yaptı. Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde ve Enstitüsünde bulundu. Atılım ve Başkent Üniversitelerinde bir dönem ders verdi. ASAM’da kısmi zamanlı araştırmacı olarak çalışmalar yürüttü ve Politika Merkezi direktörlüğünde bulundu. Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.

Çok sayıda makalesi bulunan Bal’ın, 8 kitabı bulunmaktadır.

SİYASİ KARİYERİ

Türkiye Büyük Millet Meclis’ine 24. Dönem Ak Parti Kütahya milletvekili olarak girdi. Hükümet’in dershaneleri kapatmak istemesine itiraz ederek partisine zıt düştü. Disiplin kuruluna sevk edilen Bal, “Beni istemeyenleri ben de istemiyorum.” diyerek istifa etti. İstifasından sonra kendi partisini kurdu. “Demokratik Gelişim Partisi” adını verdiği partinin ideolojisini “muhafazakârlık” olarak belirledi.

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir