II. Amenhotep (II. Amenofis) Hayatı

II. Amenhotep (II. Amenofis) Hayatı

II. Amenhotep (II. Amenofis); İÖ 1450-25 arasında hüküm sürmüş firavundur. III. Tutmosis’in oğludur. İmparatorluğun en parlak döneminde yaşamış, babasının fethettiği yerleri yiğitliği ve askeri becerisiyle korumaya çalışmıştır.

Babasının gözetimi altında bedensel güç ve savaş yeteneği kazandırmaya yönelik bir eğitim gördü. Her zaman bu alanlardaki ustalığıyla övünürdü. Öldüğünde, büyük yayıyla birlikte gömüldü.

Kuzey Suriye’deki ayaklanmayı bastırmak için düzenlediği ilk seferinden, öteki Asya hükümdarlarının da kendisine bağlılık yemini etmelerini sağlayarak döndü. Ayaklanmaya katılmış Asyalı kabile reislerinden birinin cesedini Nübye’nin (bugün Sudan) başkentine göndererek, ibret olsun diye kent surlarına astırdı. Bu davranışı Nübye’ de huzuru sağlamaya yetti. Daha küçük çapta olan ikinci seferinde yalnızca Taberi-ye Gölüne kadar uzandı. Mitanni, Babil ve Hititlerden armağanlar aldı. Bundan sonra kuzeyde yeni bir savaş yapılmamış olması, bir güç dengesinin kurulduğunu gösterir.

Babasının döneminden kalma yöneticilerin çoğunu hizmetinde çalıştıran Amenofis, III. Tutmosis’in başladığı bazı yapılan tamamladı. Aşağı Mısır’da yeni tapınaklar yaptırdı. Teb’in batısındaki kendi anıtmezarına ekler yaptırdı. Mumyası, Bibanü’l-Mülûk’te iyi korunmuş süslü mezarında bulunmuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir