II. Gustav Adolf Kimdir

II. Gustav Adolf Kimdir

II. Gustav Adolf (1594-1632) ünlü bir kralıdır. Devlet başkanlığının yanı sıra çok kuvvetli bir komutan olarak da isim bırakmıştır. Daha çok küçük yaşta bir veliaht prens olarak, sıkı bir öğretim ve eğitim görmüştü. Askerlik talimlerinden başka klasik edebiyatı da iyice öğrenmişti. Belli başlı altı yabancı dilde okuyup yazabiliyordu. Müzik bilgisi de kuvvetliydi. 1611 ‘de babası I. Gustav’ın ölümünden sonra tahta geçti.

Genç kral, tahta çıktığı zaman İsveç’in durumu hiç de parlak değildi. Gustav, İsveç’in sınırlarını genişletmek, Baltık Denizi’ni bir İsveç gölü haline getirmek istiyordu. Bunun için de orduyu adamakıllı kuvvetlendirdi. 1617’de Rusya’yla da bir anlaşma yaparak İsveç sınırlarını Baltık Denizi’nin doğu kıyılarına kadar uzattı. 1620’de Polonya’ya savaş açtı, dokuz yıl sonra Polonya’yla bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre İsveç’le Polonya arasında ticaret serbest olacaktı. Ayrıca Doğu Prusya’nın bir kısmına da Gustav hükmedecekti.

Tarihte Otuz Yıl Savaşları olarak bilinen Katolik – Protestan savaşması bütün hızı ile devam ediyordu. Savaşta özellikle Almanya çok kötü bir duruma düşmüştü. Koyu bir Protestan olan Gustav Adolf, 1630’da, 13.000 askerle Almanya’ya gitmek üzere yola çıktı. İyi bir komutan olduğunu bu savaşlarda gösterdi. İki yıl devamlı savaş meydanlarında kahramanca dövüştü. 6 kasım 1632 günü Lutzen savaşında ağır yaralandı. Kimse kralın yere düştüğünü fark etmemişti. Ancak savaş bittikten sonra kralın yaralanıp öldüğü anlaşıldı. Gustav’ın atından düştüğü yere bir taş dikildi. Daha sonra da buraya bir anıt yapıldı. Gustav’ın ölümünden sonra yerine kızı Christina kraliçe oldu.

Gustav Adolf İsveç’i büyük devletler arasına sokmuştur, bir an için İsveç, Hıristiyan Avrupa’nın en kuvvetli askeri devleti haline gelmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir