II. Jüstinyen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

II. Jüstinyen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

II. Jüstinyen, Bizans imparatoru ( ? 669 – Sinop 711). Hükümdarlık dönemi: 685-695 ve 705-711. Rhinotmetoskesik burun” adıyla da anılır.

Babası IV. Konstantinos’un (665-668) ölümü üzerine imparator oldu. 688-689’da Slavlar üzerine bir sefer düzenleyerek yenilgiye uğrattı, Selanik’i geri aldı. 692’de Emevilerle Sivas yakınlarında yapılan savaşta Bizans Ordusu ağır bir yenilgi aldı. 693’te yapılan savaşı da Emeviler kazandı. Leontios adlı komutanın önderliğinde, 695’te bir ayaklanma çıktı. İmparator tahttan indirildi ve burnu kesilerek Kırım’daki Kherson Kenti’ne sürüldü. Leontios imparator oldu (695-698). Sürgündeyken Hazar hakanının yanına kaçtı ve ondan yardım sağladı. Ancak o sırada imparator bulunan II. Tiberios (698-705), Hazar hakanından II. İustinianos’ un teslimini isteyince bu kez Bulgar hakanı Trevel’in başında bulunduğu bir ordu İstanbul önlerine geldi ve II. Jüstinyen tahtı ikinci kez ele geçirdi.

Karşıtlarını işkencelerle öldürttü. Dehşet havası estirerek halkı sindirdi. Ravenna’da çıkan ayaklanmayı kanlı bir biçimde bastırdı. Kırım’daki Kherson Kenti’ne yaptığı seferden tutsak aldıkları Hipodrom’da işkencelerle öldürttü. 711’de Bardanos adlı bir komutan Kherson’daki orduları ayaklandırarak İstanbul’a girdi ve Philippikos (711-714) adıyla kendini imparator ilan etti. II. İustinianos da Sinop’a kaçtı ve aynı yıl içinde orada öldürüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir