İran'dan Barzani'ye: Irak'ın bölünmesine müsaade etmeyiz

İran’dan Barzani’ye: Irak’ın bölünmesine müsaade etmeyiz

Irak’ın bölünmesini ‘İsrail planı’ olarak değerlendiren İran, buna asla izin verilmeyeceğini bildirirken endişelerini açıkça Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi yetkililerine aktardığını açıkladı.

“NETANYAHU’NUN İSTEKLERİ GERÇEKLEŞMEYECEK”

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri ’nin bağımsızlık için referanduma gidereceklerini açıklaması ve İsrail’den bir Kürt devletinin kurulmasına destek verecekleri ifadeleri, İran’ın tepkisine neden oldu. , Irak’ın bölünmesinin bir Siyonist planı olduğunu öne sürerek, şöyle dedi: “Irak’ın parçalanmasıyla ilgili İsrail Başbakanı ’nun isteklerinin gerçeklemesine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“KUZEY IRAK YETKİLİLERİNE SÖYLEDİK”

Abdullahiyan, şöyle dedi: “Kuzey Irak liderleri Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani’ye dostane ve açık olarak Irak anayasasının ihlalinin herhangi bir tarafın çıkarına olmayacağını aktardık. Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığından bahsetmek, Kürdistan’ı birkaç 10 yıl öncesine geri götürmek demektir. Bunu kardeşçe Kuzey Irak yetkililerine söyledik. Kuzey Irak liderlerini soğukkanlı olmaya çağırıyoruz ve aceleci eylemlerden kaçınmalarını talep ediyoruz.”

“ANKARA İLE AYNI DÜŞÜNÜYORUZ”

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Kuzey Irak’ın bağımsızlığı konusunda “Türkiye’nin stratejik bakışının Tahran’la aynı olduğunu” ifade etti. Abdullahiyan, şöyle konuştu: “Türk yetkililerle yaptığımız resmi görüşmelerde Irak’ın karşı olduklarını belirttiler. Ankara’nın bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına onay vermeyeceği inancındayız. Türkiye, koşullar gereği göreceli olarak Irak Kürtlerinin bazı isteklerini kabul edip yahut bu aşamada sert bir tepki vermekten kaçınabilir fakat Kuzey Irak’ın bağımsızlığı konusunda Ankara’nın stratejik bakışı İran’la aynıdır.”

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir