İskender Doğan kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

İskender Doğan kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

İskender Doğan, 1975 yılında söz ve müziği kendisine ait “Kan ve Gül” şarkısıyla tanındı.

İskender Doğan, 27 Temmuz 1953 tarihinde Manisa’da doğmuştur. Çerkez kökenli olan İskender Doğan, ilkokul, ortaokul ve liseyi Manisa’da okudu. Lisede okurken bir orkestra kurup sinemalarda film başlamadan önce, parklarda belli saatlerde ve düğünlerde, nişanlarda, balolarda orkestrasıyla müzik yaptı.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

İskender Doğan, 1969 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında Türkiye genelinde Manisa lisesine en iyi ses birinciliğini kazandırdı. İskender Doğan müziğe ilk adımını bu başarısıyla atmıştır. 1971 yılında Günaydın Gazetesi Altın Mikrofon yarışmasında beşinci olarak adından söz ettirmiştir.

1972 yılında İstanbul‘a, sinema sanatçısı Selda Alkor‘un yanına gelerek, ondan aldığı destekle müzik yaşamıma devam etti. 1972 yılında Altın Ses Yarışması’nda birinci oldu.

İlk plağı 1972’de çıkardığı ”Bir Yudum Su / Giden Gelmez” 45’liğidir. Adını 1974 yılında ”Menekşenin Moru” adlı şarkısıyla Toplu İğne Beste Yarışması’nda duyurdu.

Aşık Veysel ve Ruhi Su hayranı olduğunu 1974 yılında yayınlanan bir Hey dergisi sayısında anlatan İskender Doğan, aynı sayıda Eurovision şarkı festivaline bu sene (1974) mutlaka katılacağını söylese de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerini geçememiştir.

İskender Doğan, 1975 yılında Türkiye‘nin ilk kez katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması‘nın Türkiye elemelerinde ”Günahsızlar” adlı şarkısıyla finale kaldı. O yıl Türkiye birincisi seçilen Semiha Yankı’nın şarkısı “Seninle bir dakika” Eurovision sonuncusu olmuştur.

İskender Doğan, HEY Dergisi okurlarına göre ”1975 Yılının En İyileri” seçmelerinde ”Yılın Ümit Veren Sanatçılar” sıralamasında Atilla Atasoy‘dan sonra, aldığı 1266 oyla ikinci sırada yer aldı.

1976 yılında piyasaya çıkan ”Kan ve Gül” adlı 45’lik plağı ile şöhretin zirvesine çıktı.

İskender Doğan, 1976 yılında balerin ve manken Okşan Ay ile Bursa’da evlendi. Eşinden boşanmış olan İskender Doğan, bir çocuk babasıdır.

1976 yılında çıkardığı “Seviyorsun Dostum” adlı Longplay’de A Yüzü: 1- Seviyorsun Dostum 2- Uçan İnsan Olsam 3- Menekşenin Moru 4- Kocadım Günden Güne 5- Hepsi Bizim (Söz: Aşık İhsani, Müzik İskender Doğan) 6- Hor Görmeyin, B Yüzü: 1- Kan Ve Gül 2- Dönmeyeceksin 3- Günahsızlar 4- Merhaba Dünyalı 5- Mahizer adlı şarkıları yer aldı.

İskender Doğan, Ertan Anapa, Esmeray, Funda Anapa, Kerem Yılmazer ve Melike Demirağ ile birlikte kendisinin de yer alıp oluşturdukları ‘‘Grup Sextet (Grup Altılı)’’ ile 1978 yılında ”İnsanız Biz” isimli eserle katılarak Eurovision ikincisi oldular. Hop Plak’tan bir de 45’likleri bastırıldı.

Genelde kendi yazdığı söz ve müzikleri seslendirdi. İskender Doğan daha sonra müzikten kopmadı ve ticaret hayatı yanında sahne çalışmalarını da sürdürdü. Son albümü kaset olarak 1982’de yayımlanan ”Sarmaşık”tır.

Yönetmenliğini Şenol Sönmez‘in yaptığı ve senaryosunu Ayşe Şule Bilgiç‘in yazdığı TRT‘de yayınlanan ”Gönül Salıncağı” isimli TV dizisinde Cengiz Ertam rolünü oynadı.

İskender Doğan, Ankara Gazi Eğitim, Müzik (Şan ve Gitar) Bölümü mezunu ve sahne çalışmalarının yanı sıra İstanbul Bakırköy Sanatçılar Derneği’nde Gitar ve Şan öğretmenliği de yapmaktadır.

Sahne çalışmalarına devam eden İskender Doğan gelini Ezgi ve oğlu Derşan Doğan ile birlikte 12 Aralık 2014 tarihinde İstanbul The Mekan Live’ta sahne aldı.

45’lik plakları :
1972 – Bir Yudum Su Ver / Giden Gelmez
1973 – Kime Kime / Gün Doğarken
1974 – Kocadım Günden Güne / Menekşenin Moru
1975 – Mahizer / Günahsızlar
1976 – Hepsi Bizim / Kan Ve Gül
1976 – Hor Görmeyin / Dönmeyeceksin
1976 – Seviyorsun Dostum (Longplay)
1977 – Söyleyemem / Bana Ne
1977 – Merhaba Mersin (Ali Kocatepe‘nin bestesi ve 45’liği; Ali Kocatepe, Ertan Anapa, Hümeyra, İskender Doğan, Kamuran Akkor, Melike Demirağ ve Zafer-Banu-Hülya ile birlikte)
1978 – İnsanız Biz (‘‘Grup Sextet (Grup Altılı)’’ ile – İskender Doğan, Ertan Anapa, Esmeray, Funda Anapa, Kerem Yılmazer ve Melike Demirağ)
1978 – İnsanız Biz (Karma) / Vur Şu Sazın Tellerine (Karma)
1978 – Hıçkırık / Seninle

Albüm :
1982 – Sarmaşık
2001 – 2001 Eski Dostlar 2 (Albüme Katkıda Bulunan: Semiha Yankı, Esmeray, İskender Doğan, Banu Kırbağ, Ercan Turgut, Güzin İle Baha)

Filmleri ve dizileri :
Oyuncu :
2007 – 2008 – Gönül Salıncağı (Cengiz Ertam) (Tv Dizisi)
1976 – Öyle Olsun (Şarkılar) (Sinema Filmi)
Müzik ekibi
1976 – Kucaktan Kucağa (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1970 – Zalim (Şarkılar) (Sinema Filmi)

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir