İskoçya Kraliçesi Mary Stuart Hakkında Kısa Bilgi

İskoçya Kraliçesi Mary Stuart Hakkında Kısa Bilgi

İskoçya kraliçesidir. İkoçya kralı V. James’in Fransız olan Guise Prensesi olan eşinden 7 oya da 8 Aralık 1542’de İskoçya Linlithgow’da doğdu. Fransa veliahtı II: François ile evlendi ve eşi Fransa Kralı olunca o da Fransa kraliçesi oldu. Ancak sadece bir yıl sonra kocası II: François ölünce 18 yaşında dul kaldı ve İskoçya’ya geri dönmek zorunda kaldı. Babası olan iskoçya Kralı V. James’in oğlu yoktu bu sebeple Mary aynı zamanda iskoçya Kraliçesi olarak da kabul ediliyordu.

Akrabası olan Lord Darnley ile evlendi. Bu evlilikten olan oğlu VI: James adı ile İskoçya kralı kendisi de kral naibesi ilan edildi. Lord Darnley anlaşılmaz şekilde öldürüldü. Katolik olduğu söylenen Bothwell suçlandı ancak o da beraat etti, Mary Stuart, sonradan onunla evlendi. Esasen Katolik olduğu için, tamamen Protestan’lığı kabul etmiş bulunan İskoçya’da hiç sevilmeyen Mary, bunun üzerine büsbütün nefret kazandı. İskoçya’dan kaçmak zorunda kaldı ve İngiltere’ye sığındı.

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, onu 19 yıl çeşitli şatolarda hapsetti. Elizabeth’in çocuğu olmadığı için, İngiltere tahtının varisi Mary Stuart oluyordu. Üstelik, Katolik olduğundan İspanya ile işbirliği yapmasından korkuluyordu. Bu hava içinde, I. Elizabeth, rakibesini, asılsız bir komplo isnat ederek idama mahkum ettirdi ve sonunda başı kesilerek öldürüldü.

Mary Stuart zeki, güzel, kültürlü bir kadındı. Oğlu James, Elizabeth ölünce, 1603’te İngiltere kralı oldu; böylece, Büyük Britanya adasını paylaşan İngiltere ile İskoçya krallıkları da aynı şahısta birleşti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir