Jacob Grimm kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Jacob Grimm kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Kardeşi Wilhelm Grimm ile beraber kaleme aldığı eserlerle tanınan Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Wilhelm ile beraber kaleme aldıkları eserler sayesinde Grimm Kardeşler adıyla tanınmış olsa da, kardeşinden bağımsız olarak kaleme aldığı hukuk ve filozofi alanındaki eserleri ile de döneminin önemli bilginleri arasında yerini almıştır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

Jacob Ludwig Carl Grimm, 4 Ocak 1785 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş küçük olan kardeşi ile beraber büyüyen Jacob Grim, Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 yılında Malburg Üniversitesi’ne kabul edildi. Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Kendisinden bir yaş küçük olan kardeşi Willhelm Grim ise, abisinin okuduğu okullara ondan bir yıl sonra girdi ve aynı derecelerde o okulları da başarıyla bitirdi.

18081829 yılları arasında Kassel’de kütüphane memuru olarak görev yapa Wilhelm Grimm, daha sonra ise Kassel Kütüphanesi’nde üst düzeyli memur olarak çalışmaya başladı; 1830 yılında ise profesör ünvanını kazandı.

18371841 yılları arasında beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle beraber Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup oluşturan Jacob Grimm, bu grupla beraber anayasaya zarar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun bütün elemanları August tarafından üniversiteden uzaklaştırıldı. Grupta Jacob’un yanı sıra kardeşi Willhelm’de bulunmaktaydı.

Dünya çapında kardeşi ile beraber yaptığı çalışmalarla tanınsa da, Jacob Grimm’in kendi başına yarattığı eserler de akademik çevrelerce büyük ilgi gördü. Alman yiğitlik destanları ve folklor hikayeleri üzerine uzmanlaşan Jacob Grimm, ayrıca kardeşiyle beraber Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, dev bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu. Jacob Grimm’in edebiyata kazandırdığı ve Grim Kanunu olarak bilinen dilbilimi kuralları, halen Alman Dili’nin temellerini oluşturmaktadır.

Wilhelm Karl Grimm, 20 Eylül 1863 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir. Jacob Grimm’in kişisel eşyaları ve de şahsi kitaplığı ve kişisel el yazması notları, halen Berlin Devlet Kütüphanesi’nde sergilenmektedir.

Kardeşi Willhelm ile beraber kaleme aldığı eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını sağlayan masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.

Eserleri

Alman Grameri

Eski Hukuk Eserleri

Alman Mitolojisi
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir