Jacobus Oud Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Jacobus Oud Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Jacobus Oud; (d. 9 Şubat 1890, Purmerend, Amsterdam yakınları – ö. 5 Nisan 1963, Wassenaar, Lahey yakınları, Hollanda), ülkesinde çağdaş mimarlığın gelişmesinde öncü rol oynamış mimardır.

Amsterdam’da ve Delft Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gördükten sonra Leiden ve Münih’te çeşitli mimarların yanında çalıştı. 1916’da Théo van Doesburg’la tanıştı ve onunla birlikte ünlü sanat dergisi De Stijl’ı çıkarmaya başladı. Bu dergi öncü sanatçıların düşüncelerini dile getiriyordu. Oud kısa bir süre içinde mimarlıkta De Stijl akımının öncüsü durumuna geldi. İlk yapıtları arasında Scheveningen’deki geometrik biçimli evler (1917) ve Purmerend’de bir fabrika (1919) vardı. Ayrıca Noordwijkerhout’ta bir otel (1917) ve Katwijk’te de Allegonda Villası’nı (1917) tasarlamıştı. Bu ve öteki yapıtlarının biçimlenişi yatay ve düşey çizgilerin dengeli karşıtlığına dayanıyordu. Uzun, düz duvarlar yuvarlatılmış köşelerle bitiyor, dikdörtgen ve dairelerden oluşan yalın yapı öğeleri simetrik olmayan, dengeli bir düzen yaratıyordu.

Oud 1918’de Rotterdam kentinin konut sorununu çözmekle görevlendirildi. Bu görevinde işçiler için ucuz konutlar tasarlaması gerekiyordu. Spangen (1918), Tusschendijken (1920) ve Hoek van Holland (1924-27) bölgelerinde tasarlayıp uyguladığı sıra evler işlevci bir yalınlık taşıyor, Michel de Klerk’in öncülüğünü yaptığı Amsterdam okulunun daha süslemeci çalışmalarından ayrılıyordu. De Stijl grubundan ayrılmak üzereyken yaptığı, her ikisi de Rotterdam’ da bulunan Café de Urıie (1924-27, 1940’ta yıkılmıştır) ve Kiefhoek Yerleşmesi (1925-27) bile bu akımın ilkelerini yansıtıyordu. Holländische Architektur (1926; Hollanda Mimarlığı) adlı kitabı ise Oud’a uluslararası bir ün kazandırdı.

Oud’un daha sonraki yapıtları arasında anıtsal ve biraz da süslemeci yanı ağır basan Lahey’deki Shell Binası (1938) bulunmaktadır. Onun De Stijl’den koptuğunu gösteren bu yapı düş kırıklığı yaratmıştır. Ama Arnhem yakınlarında yaptığı Hasta Çocuklar Dinlenme Evi (1952-60) Oud’un (bu arada Uluslararası Ûsfup’un nitelikleri haline gelen) zarif geometrik düzenlemeleri hâlâ büyük bir duyarlıkla kullandığını göstermektedir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir