James O’Neill Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

James O’Neill Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

James O’Neill; (d, 15 Kasım 1849, Kilkenny, Kilkenny ili, İrlanda – ö. 10 Ağustos 1920, New London, Connecticut, ABD). Monte Cristo Kontu rolüyle ünlü İrlanda asıllı ABD’li tiyatro oyuncusudur. Oyun yazarı Eugene O’Neill‘in babasıdır.

İlk olarak 1867’de Ohio’nun Cincinnati kentinde, The Colleen Bawn oyununda küçük bir rolle sahneye çıktı. 1871’de Chicago’ya gitti. McVicker ve Hooley topluluklarında dönemin büyük yıldızlarıyla başrollere çıktı. New York kentinde ve San Francisco’da çeşitli topluluklarda yer aldı ve döneminin en parlak genç oyuncularından biri kabul edildi.

1879’da, San Francisco’da sahnelenecek The Passion Play’deki (Pasyon Oyunu) İsa rolü için seçildi. Tanrısal bir varlığı canlandırdığı için yerel yönetimce tutuklanması ülke çapında yankı uyandırdı. O’Neill 1882’de, Charles Fechter’in sahneye uyarladığı The Count of Monte Cristo’da Edmond Dantes rolüyle izleyici karşısına çıktı. Büyük ilgi gördüğü bu rolle 30 yılı aşkın bir süre boyunca ABD’nin her yanında 6 binden çok gösteriye çıktı. Bunun dışında, başta Hamlet ve Othello olmak üzere Shakespeare yapıtlarındaki rolleriyle de başarı kazandı. Eugene O’Neill’in otobiyografik yapıtı Long Day’s Journey into Night’taki (1956; Günden Geceye) James Tyrone tipi, çöküş dönemindeki baba O’Neill’in portresidir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir