Jan Ingenhousz Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Jan Ingenhousz Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 8 Aralık 1730, Breda, Felemenk – ö. 7 Eylül 1799, Bowood, Wiltshire, İngiltere), bitkilerde fotosentez sürecini açıklayan Felemenk asıllı İngiliz hekim ve bilim adamıdır.

1765-68 arasında Londra’da hekimlik yaptı. Edward Jenner’ın çiçek aşısını geliştirmesinden çok önce bu hastalığa karşı bir aşılama yöntemi bularak, başarıyla uyguladı. Daha sonra Viyana’da, Avusturya imparatoriçesi Maria Theresia’nın ailesine aşı yaptı ve saray hekimliğine getirildi (1772-79). 1779’da Londra’ya dönerek bitki fizyolojisinin kimyasal etkileri üstüne çalışmalarının sonuçlarına yer verdiği Experiments Upon Vegetables, Discovering Their Great Power of Purifying the Common Air in Sunshine, and of Injuring It in the Shade and at Night (Bitkilerin Havayı Güneş Işığında Temizlemeye, Geceleyin ve Gölgede ise Kirletmeye Yönelik Büyük Güçlerini Ortaya Koyan Deneyler) adlı yapıtını yayımladı. Hayvanların kirlettiği havanın bitkiler tarafından temizlendiğini ilk önce İngiliz kimyacı Joseph Priestley ortaya koymuştu. Ama, Ingenhousz yaptığı yoğun araştırmalar sonucu, havanın temizlenme (fotosentez) olayının güneş ışığında gerçekleştiğini, bundan yalnızca bitkilerin yeşil bölümlerinin sorumlu olduğunu ve bitkilerin bütün organlarının havayı kirletme özelliğine karşın, temizleme oranının kirletmeden çok daha yüksek olduğunu buldu.

Çok yönlü bir bilim adamı olan Ingenhousz bir yandan da fizikle ilgilenerek büyük miktarlarda statik elektrik üreten bir araç geliştirdi ve metal çubuklarda ısı iletiminin ilk nicel ölçümlerini yaptı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir