Jan van Eyck Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Jan van Eyck Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Jan van Eyck ünlü bir Flaman ressamdır (Maastricht/Maaseyck 1385/1390 – Brugge 1441). Önceleri ağabeyi Hubert’in atölyesinde çalıştı. 1422’de Hollanda Kontu Bavyeralı Johann’ın saray ressamı oldu. 1425’te Burgonya Dükü “İyi Philip”in hizmetine girdi. 1426’da görevli olarak İspanya’ya gönderildi. 1428’de de Philip’in nişanlısı Prenses İsabella’nın portresini yapmak için Portekiz’e gitti. 1429’da Lille’e döndü. 1431’de evlenip Brugge’a yerleşti. Kardeşinin başladığı Gent’te St. Bavo Katedralindeki sunak resmini 1432’de tamamladı.

Bu tarihten sonra ünlü eserlerini yaptı. Kendisinden önce kullanılan yağlı boya yapımında yeni bir yöntem geliştirdi. Bileşimde kullanılan ve çabuk kuruyan yumurta yerine kök boyalara yağ katarak daha yavaş çalışabilmeyi sağlayan bir boya, çağdaşları tarafından “Eyck mücizesi” olarak nitelendirildi ve herkesçe benimsendi. Dinsel resimlerinin yanı sıra portreler de üretti. Kimilerince kaba olarak nitelendirilen figürlerde gerçekçilik belirgindir.

Arnolfini’nin Düğünü isimli yapıtı en bilinen eseridir.

Başlıca eserleri: Kutsal Kuzuya Tapınma (1432), Sanatçının Portresi (1433), Giovanni Arnolfini ve Karısı (Arnolfini’nin DÜğünü) (1434), Piskoposluk Meclisi Üyesi Van der Paele’nin Madonna’sı (1436), Şansölye Kolin’in Madonna’sı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir