Jeff Flake kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Jeff Flake kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri Arizona eski Senatörü olan , 27 Ekim 2021 tarihinde ABD senatosu tarafından ABD‘nin yeni Ankara Büyükelçisi olarak onaylandı.

Jeff Flake, 31 Aralık 1962 tarihinde Nerita Hock, Dean Maeser Flake çiftinin oğlu olarak Snowflake, Arizona, ABD’de doğmuştur. Tam adı Jeffrey Lane Flake’dir. Jeff Flake, Brigham Young Üniversitesi‘nde uluslararası ilişkiler alanında lisans derecesini 1986 yılında ve daha sonra siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesini 1987 yılında tamamladı.

Jeff Flake, 1980’lerin başında, Güney Afrika‘daki İsa Mesih’in Son Günün Azizleri Kilisesi için ve Zimbabve’de bir Mormon misyoneri oldu. Jeff Flake, 1989’dan 1990’a kadar ailesi ile birlikte Namibya‘da yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri‘ne döndükten sonra, Goldwater Enstitüsü’nün İcra Direktörü olarak görev yaptı. 3 Ocak 2001 – 3 Ocak 2013 tarihleri arasında Arizona Temsilciler Meclisi üyesi oldu.

Jeff Flake, görevdeki Jon Kyl’in emekli olduğunu açıklamasının ardından 2012 Senato seçimlerinde Arizona senatörlüğü için aday oldu ve seçildi. 3 Ocak 2013 – 3 Ocak 2019 tarihleri arasında Arizona senatörü olarak görev yaptı. 2019 yılı seçimleri için yeniden aday olmadı kendini emekliye ayırdı.

Jeff Flake, emekliliğinin ardından, Donald Trump’ı eleştirdiği “Conscience of a Conservative” (Bir Muhafazakarın Vicdanı) adlı bir kitap yazdı.

Jeff Flake, Arizona senatörü olarak görev yaptığı sırada her ne kadar eski Amerikan Başkanı Donald Trump ile aynı Cumhuriyetçi partiden olsa da Trump’ın başkanlığı döneminde onu sıkça eleştirmesiyle bilinirdi. Flake 2018 yılında yaptığı bir konuşmada, “Başkanlığımız şu an yıkım ve ayrımcılığa bitmek tükenmek bilmez bir iştah duyan ve Anayasa’nın nasıl çalıştığına dair sadece ufak bir aşinalığı olan biri tarafından küçük düşürülüyor” demişti.

Jeff Flake, 1985 yılında Cheryl Bae ile evlendi. Tanner Flake, Alexis Flake, Austin Flake, Dallin Flake, Ryan Flake adlarında 5 çocuğu vardır.

2020 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Joe Biden’i destekledi.

ABD başkanı Joe Biden’in Haziran 2021 tarihinde Türkiye Büyükelçiliği’ne önerdiği Amerika Birleşik Devletleri Arizona eski Senatörü olan Jeff Flake, 27 Ekim 2021 tarihinde ABD senatosu tarafından ABD‘nin yeni Ankara Büyükelçisi olarak onaylandı.

Buna göre ABD‘nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff Flake mevcut büyükelçi David Satterfield‘den görevi devralacak.

Kitapları :
2019 – Conscience of a Conservative” (Bir Muhafazakarın Vicdanı)

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir