Jimmy Wales Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Jimmy Wales Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

(d. 7 Ağustos 1966, Huntsville, Alabama, ABD)

bunun yanında Vikipedi ve çeşitli wiki projelerini yöneten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Vakfı’nın kurucusu ve ayrıca Wikimedia ile bağlantısı olmayan ve kâr amaçlı bir barındırma hizmeti olan adlı şirketin de kurucusudur.

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. Wiki teknolojisi kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, ve kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili’ndeki “wiki wiki” (hızlı veya bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

1966 yılında ABD’nin Alabama eyaletinin Huntsville kasabasında dünyaya gelen Jimmy, küçük bir özel okuldan mezun olduktan sonra üniversiteye hazırlık okulu olan Randolph School’a gitti. 

Auburn Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı. 

Daha sonra University of Alabama ve Indiana University Bloomington’da aynı alanda doktora ve yüksek lisans yaptı. 

Araştırma direktörü olarak, finans sektöründe bir süre çalıştı. 1996 yılında iki arkadaşı ile birlikte erkekleri hedef alan isimli bir web portalı kurdu. 

Bu portal, ’nın selefi olan Nupedia isimli kontrol edilmiş ansiklopedinin hem finansmanını hem de ev sahipliğini üstlenmiştir.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir