Joan Miro Ferra Hayatı

Joan Miro Ferra Hayatı

Joan Miro Ferra (Nisan 20,1893 – Aralık 25,1983)
İspanya’nın Barcelona liman şehrinde doğmuştur. Kuyumcu ve saatçi anne ve babanın oğlu olan Miro sanatla daha küçük yaşlarda iç içeydi. Joan Miro, erken yaşta Paris’e taşındı ve alışılmamış tarzını geliştirmeye başladı. İspanyol soyut ressam Joan Miro genelde tek yada basit parlak renklerde garip resimler yapmıştır. Resimlerinde acaip organik şekiller, yıldızlar, kuşlar, semboller ve çizgiler vardır. Bunlar soyut oldukları halde hayat doludurlar. Miro seramik duvar resimleri de dahil üzere daha pek çok sanat eseri üretmiştir.

25 Aralık 1983 tarihinde Palma, Mallorca’daki evinde öldü. Bugün, eserleri tüm dünyada müzelerde ve galerilerde sergilenmiş, ve 250,000 dolar ile 17.000.000 dolar arasında satılmıştır.

Önemli eserleri: Ay Duvarı ve Güneş Duvarı, UNESCO için yapılan duvar resmi (1957), Karpit Lambası, Katalonya Peyzajı, Sürülmüş Toprak, Harlequin Karnavalı, Pastoral, Noktürn, Gazeteli Kadın, Bir Kuşa Taş Atan Kimseler, Mavi Tryptich, Mavi Leke, Hayal Portreler, Bir Kadın Başı, Oturan Kadın, Gece Vakti Yollarını Salyangozları Fosforlu İzlerinden Yararlanarak Bulan İnsanlar, Seher Vakti Uyanış, Ölüme Mahkum Olan Adamın Ölümü, Bir Kadına Aşık Olan Sayılar ve Burçlar, Kederli Yolcu.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir