Johann Strauss II Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Johann Strauss II Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Johann Strauss II (25 Ekim 1825 – 3 Haziran 1899), ünlü bir Avusturyalı bestecidir, operetleri, valsleriyle tanınmıştır. Viyana’da doğdu. Babası da besteciydi, başından geçenlerden ders alarak, oğlunun para getirir bir meslek sahibi olmasını istiyordu, onu bir bankaya memur verdi. Banka katipliği genç Johann’ın ruhunu doyurmuyordu, babasından gizli keman dersleri almaya başladı. 1844’te, kendi gibi amatör arkadaşları ile bir dans orkestrası kurup konser verdi. Ertesi yıl, baba-oğul, orkestralarını birleştirdiler, bir Avrupa turnesine çıktılar. Beş yıl kadar süren bu dolaşma sırasında, her yerde ün kazandılar.

Johann, 1862’de Johann Strauss orkestrasının şefliğini öbür kardeşleri Eduard’la Joseph’e bıraktı, kendini beste yapmaya verdi. Dans müziğinde, vals konusunda çalışmış olduğu için, daha çok hafif müzik besteliyordu. Kısa zamanda 50’den çok vals, 300’den çok dans havası besteledi.

Johann Strauss, operetleriyle de ün kazanmıştır. Bugün hala oynanan en tanınmış operetleri arasında «Fledermaus» (Yarasa), «Eine Nacht in Venedig» (Venedikte Bir Gece), «Zigeuner Baron» (Çingene Baronu) en tanınmışlarıdır. Valslerinden de «Geschichten aus dem Wienerwald» (Viyana Ormanlarında), «An der şehönen blauen Donau» (Mavi Tuna), «Kaizerwalzer» (İmparator Valsi) gibî kendisine «vals kralı» denilmesini sağlamıştır. Bunların dışında daha 500’ü aşan valsleri vardır.

Strauss’un babası Johann Strauss da (1804-1849) dans havaları besteleyen, oldukça ünlü bir besteciydi. Strauss’un kardeşlerinden Joseph Strauss (1827-1870) daha çok orkestra şefi olarak tanınmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir