John Baskerville Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

John Baskerville Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

John Baskerville; (d. 28 Ocak 1706, Wolverly, Worcestershire – ö. 8 Ocak 1775, Birmingham, Warwickshire, İngiltere), basımcı ve kendi adını taşıyan çok beğenilen bir yazı karakterinin yaratıcısıdır. Yapıtları, basım sanatının en güzel örnekleri arasında sayılır.

Birmingham’da yazı ustası iken, 1740’ta kurduğu siyah vernik işinden elde ettiği kârla hurufat dökme üzerinde deneyler yapma olanağını buldu. Bir basımevi kurdu; 1757’de ilk yapıtı olan bir Vergilius basımından sonra, 1758’de bir John Milton basımı gerçekleştirdi. Cambridge Üniversitesi’ne basımcı olarak atandığında bir Kitabı Mukaddes basımı (1763) hazırlamaya girişti ve ortaya çıkan ürün Baskerville’in başyapıtı oldu. 1762’de olağanüstü güzellikte bir Horatius basımı yayımladı. Bu yapıtın ikinci baskısının da başarı kazanması, Baskervil-le’e Latin yazarlarının kitaplarını bir dizi halinde yayımlama cesaretini verdi.

Baskerville basımlarının göz alıcı niteliği, çok parlak kâğıt kullanmasından ve kendi buluşu olan tam siyah mürekkepten kaynaklanırdı. Baskı üslubu İngiltere’de çok eleştiri topladı; ölümünden sonra, Baskerville’in kullandığı karakterleri Fransız oyun yazan Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais satın aldı. Bu karakterlerin daha sonra ne olduğu bilinmemektedir; ama geriye kalan kalıp ve matrisler 1917’de bulunmuş ve 1953’te Cambridge Üniversitesi’ne verilmiştir. Açık seçik ve dengeli niteliği nedeniyle sürekli okuma için çok uygun olan Baskerville karakterleri, daha sonra yeniden kullanılmaya başlamıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir