John Howard Northrop Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

John Howard Northrop Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

John Howard Northrop (d. 5 Temmuz 1891, Yonkers, New York – ö. 27 Mayıs 1987, Wickenberg, Arizona, ABD), ABD’li biyokimya bilgini. Bazı enzimleri saflaştırıp kristalleştirerek kimyasal yapılarını belirlemiş, bu çalışmasıyla 1946 Nobel Kimya Ödülü’nü James B. Sumner ve Wendell M. Stanley ile paylaşmıştır.
John Howard Northrop
Columbia Üniversitesi’nde okudu ve 1915’te kimya doktorasını tamamladı. I. Dünya Savaşı’nda ABD Kara Kuvvetleri Kimyasal Savaş Dairesi’nde görev yaptı. Aseton ve etil alkolün ticari üretimine uygun mayalanma işlemleri bulmaya çalışırken, sindirim, solunum ve öbür yaşam süreçlerinde rol oynayan temel enzimleri araştırmaya yöneldi. Kimyasal yapılarının henüz bilinmediği bu dönemde, enzimlerin kimyasal tepkime yasalarına uyduğunu gösterdi. 1930’da mide sıvılarında bulunan pepsin adlı sindirim enzimini kristalleştirdi, pepsinin protein yapısında olduğunu ortaya koyarak enzimlerin kimyasal yapısına ilişkin tartışmalara son verdi.

Aynı kimyasal yöntemleri kullanarak 1938’de ilk kez bir bakteri virüsünü (bakteriyofaj) elde etti ve nükleoprotein yapısında olduğunu kanıtladı. Ayrıca pepsinin öncülü pepsinojeni, pankreasın sindirim enzimlerinden tripsin ile kimotripsini ve bunların öncülleri olan tripsinojen ile kimotripsinojeni kristalleştirerek elde etmede önemli rol oynadı. Northrop 1916’dan emekliye ayrıldığı 1961’e değin New York kentindeki Rockefeller Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nde (bugün Rockefeller Üniversitesi) çalıştı. 1949-58 arasında Berkeley’deki California Üniversitesi’nde bakteriyoloji ve biyofizik dallarında dersler verdi. Bu arada 1934’te Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildi. En önemli yapıtı Crystalline Enzymes’tir (1939; Kristal Yapılı Enzimler).

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir