John Keats Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

John Keats Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

John Keats

(31 Ekim 1795, Moorgate, Londra Şehri, Birleşik Krallık – 23 Şubat 1821, Roma, İtalya)

İngiliz edebiyatının en tanınmış romantik şairlerindendir. Fakir bir ailenin oğlu idi. Dört yaşındayken Yunan mitolojisine karşı büyük bir ilgi duymaya başlamıştı. Annesi de ölünce, doktor olmak üzere bir cerrahın yanına girdi. Beş yıl cerrahın yanında çalıştıktan sonra «hekim» unvanını aldıysa da John Keats daha çok edebiyatla uğraştı. İlk şiir kitabını 1817’de yayınladı, ikinci şiir kitabını da bir yıl sonra tamamladı. Aynı yıl İskoçya’ nın göller bölgesinde yürüyerek yaptığı bir gezi, genç şairin zaten bozuk olan sıhhatinin adamakıllı bozulmasına yol açtı. John Keats daha sonra vereme yakalandı. İlk şiirleri çok tenkide uğramıştı. Genç şair, bu tenkidlere pek aldırmadıysa da arkadaşı tanınmış şair Shelley, hassas ruhlu arkadaşının bu tenkidlere pek üzüldüğünü ve bu yüzden de sıhhatinin bozulduğunu ileri sürerek eleştirmecilerle savaşmaya başladı.

John Keats, 1820’de son olarak üçüncü şiir kitabını da yayınladı. Bu kitabı tamamladıktan sonra hastalığı adamakıllı arttığı için fazla çalışamadı. Havası iyi gelir ümidiyle Roma’ya gitti, kısa zaman sonra orada öldü.

John Keats, güzelliklere tapan, onlarda mutlaka bir şehvet duygusu arayan garip yaradılışlı bir şairdi. Kırlarda gezmeye çıktığı zamanlar, doğanın hiçbir güzelliği gözünden kaçmazdı. «Güzel bir şey, ebediyen neşe verir» mısrası ile, güzelliğe karşı beslediği sevginin büyüklüğünü göstermişti. En güzel şiirleri övgüleridir. John Keats, lirik bir şairdi, Viktoria devrinin şairleri onun eserlerinin etkisi altında kalmışlardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir