John Stuart Mill Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

John Stuart Mill Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

John Stuart MillJohn Stuart Mill; İngiliz İktisatçısı ve filozofudur (Londra 1806 – Avinon/ Fransa 1873).

İyi derecede Yunanca ve Latince öğrendi, ayrıca tarih, mantık ve ekonomi politik konularında çalışmalar yaptı. 25 yaşında depresyon geçirdi. Bu durumunu güzellik, sanat müzik ve şiirin yardımıyla atlattı. Fransa’da bir süre kaldıktan sonra hukuk öğrenimine başladı (1870). Öğrenimini yarım bırakarak Doğu Hindistan Şirketi’nde çalışmak için gitti, başmüfetişlik yaptı ye 1856’da emekliye ayrıldı. Ekonomi konusundaki en önemli kitabı olan Principles of Political Economy’de (Politik Ekonominin Kuralları) 1848, nüfusun üretimden daha hızlı arttığını, bu nedenle yaşam standartlarının yükseltilmesi için nüfus planlamasının gerekliliğini savundu.

System of Logicde (Mantık Sistemi) 1843, ise mantık kuralların deneyimlerle oluştuğunu söyler, ancak genel düşünce bu kuralların aklın bir parçası olduğudur. On Liberty (Özgürlük Üzerine) 1854 ve Consideration on Represantitive Governement (Temsili Yönetim Hakkında Düşünceler) 1861, Mill’in faydacılık üzerine yazdığı eserleridir. En çok tanınan çalışma Autobiography (Otobiyografi) 1869, mantık, faydacılık, ve politik felsefe konularındaki yazıları ve klasik ekonomi hakkındaki raporudur. Büyük bölümünde bütün eserlerinin doğuşu ve gelişmesini anlatır. Auguste Comte ve Sir William Hamilton’un felsefesine yer verir. En önemli kitaplarını yazdıktan sonra Avam Kamarası’na girdi (1865-1868). Radikallerle birlikte oy hakkının genişletilmesi, kadınlara oy hakkının verilmesi, dengeli temsil ve İrlanda toprak reformu konularında kampanyalar açtı. Mili, döneminin etkili bir bilgini olmasına karşı düşüncelerinin büyük bölümü günümüzde geçerli değildir.

Öteki eserleri: Utilatirianism (Faydacılık) 1861, Auguste Comte Pozitivizm (Positivizm) 1865, Examiation of Sir William Hamilton’s Philosophy (W. H’ın Felsefesi Üzerine Araştırmalar) 1865, On the Subjections of Women (Kadınların Köleliği) 1869, Essays on Religon (Din Üzerine Üç Deneme) 1874.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir