Jörg Haider kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Jörg Haider kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Avusturyalı bir siyâsetçidir.

aslennereli.com

hukuk ve siyaset bilimi okudu ve 1973 yılında hukuk doktorasını aldı.

Jörg Haider ,1970 yılında Avusturya Özgürlük Partisi’nin gençlik örgütü başkanı olunca siyasi kariyerine başladı. 1986 yılında parti lideri oldu ve 14 yıl “FPÖ” de parti genelbaşkanı olarak görev aldı. Jörg Haider’ın önderliğinde “FPÖ” (Freiheitliche Partei Österreichs – Avusturya Özgürlük Partisi) sürekli bir çıkış yaptı. Jörg Haider’li yıllarında önemli çıkışlar kaydetti. Daha sonra Jörg Haider bu partideki arkadaşlarıyla ayrılıp ve hükümetteki kadrosuyla BZÖ’yü kurdu.

1999’daki seçimde “göçmen akışını durdurma” vaadiyle yüzde 27 oy alarak hükümete katılan Haider, Adolf Hitler’in ”çalışma örgütlenmesini” benimsemesinden ötürü Avrupa Birliği’nin şimşeklerini çekince, hükümetten ayrılmak zorunda kaldı. Yahudi düşmanlığıyla da tanınan aşırı sağcı lider Haider, uzun zamandır sloganlarını yumuşatmıştı. Haider, 2002’de Bağdat‘a giderek Saddam Hüseyin‘le görüşmüştü.

Jörg Haider 2005’ten 2006’ya kadar ve 2008’de BZÖ (Bündnis Zukunft Österreich – Avusturya’nın Geleceği için Birlik partisi) genelbaşkanıydı. 1999’dan beri Karintiya Eyâlet Başkanı’dır.

Jörg Haider ; Claudia Haider ile evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Haider’in babası naziydi.

Kariyeri boyunca Jörg Haider’ın gizli eşcinsel olduğu yolunda dedikodular da vardı. son gecesinin bir kısmını Klagenfurt şehrinin popüler eşcinsel mekânı Stadtkrämer’de geçirdi. Kazadan çok kısa bir süre önce de o gün ayrıldığı erkek arkadaşı ile mesajlaştığı belirtilen Haider’in bu nedenle moralinin bozuk olduğu ve içtiği söylendi.

11 Ekim 2008 tarihinde, Klagenfurt şehri yakınlarında Köttmannsdorf’da kendi kullandiği arabanın birkaç takla atması sonucu başından ve göğsünden yaralanarak 58 yaşında öldü.
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir