Jorge Icaza Coronel Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Jorge Icaza Coronel Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 10 Temmuz 1906, Quito – 6. 26 Mayıs 1978, Quito, Ekvador), Ekvadorlu roman ve oyun yazarıdır. Ülkesindeki Yerli halkın karşılaştığı sömürüyü keskin bir gerçekçilikle betimlemesiyle ezilenlerin sözcüsü olarak uluslararası ün kazanmıştır.

Edebiyata oyun yazarı olarak başladıysa da, 1933’te El dictador (Diktatör) adlı yapıtının sansür edilmesi üzerine romana yöneldi. Romancı olarak kısa sürede başarı kazandı ve daha ilk yapıtı Huasipungo’yla (1934, yb 1951) büyük tartışmalar yarattı. Romanda, açgözlü ve acımasız beyaz toprak sahiplerinin Yerlilerin elinden huasipungo’ larını (Yerli ırgatların emeklerine karşılık aldıkları küçük toprak parçası) almaları anlatılır; ayaklanan Yerliler öldürülür ve çiftlikleri yakılıp yıkılır. Huasipungo, Ekvador’da egemen sınıfların büyük öfkesiyle karşılaştı; kilise ise sessiz kalmakla birlikte yapıtı onaylamadığını belli etti. Kısa sürede radikal propaganda aracı haline gelen kitap, aralarında Rusça ve Çincenin de bulunduğu birçok dile çevrildi. Bazı eleştirmenlerce yalnızca propaganda değeri taşıdığı, bazılarınca da yapısının sağlam olmadığı gerekçesiyle eleştirildi. Ama etkileyici dilinden ötürü birçoklarınca bir gerçekçilik başyapıtı olarak nitelendi; üslubunu belirtmek için gerçekçilik ötesi (infrarealist) terimi kullanıldı.

Sonraki romanlarında da gene beyazlarla yoksul Yerliler arasındaki mücadeleyi dile getiren Icaza, oyun yazarlığını da bırakmadı. Sonraki yapıtları arasında En las calles (1934; Sokaklarda), Media vida deslumbrados (1942; Yarış» Şaşkınlıkla Geçen Yaşam), Huairapamushcas (1948, 1973), Seis veces la muerte (1954; Altı Kez Ölüm), El chulla Romero y Flores (1958; Yalnız Adam Romero y Flores) sayılabilir. Bu dönemde çok sayıda oyun da yazan Icaza’nın Obras escogidas’ı (Seçme Yapıtlar) 1961’de, Meksika’da yayımlanmıştır.

1973’ten sonra Icaza, Ekvador’un Peru ve SSCB elçisi olarak görev yaptı. Gerek ele aldığı temalar, gerekse gerçekçi üslubuyla Ekvador ve İspanyol-Amerikan edebiyatında etkili oldu.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir