José Américo de Almeida Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

José Américo de Almeida Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

José Américo de Almeida (d. 10 Ocak 1.887, Parafta – ö. 10 Mart 1980, Rio de Janeiro, Brezilya), Brezilya’nın kuzeydoğu bölgesindeki bölgesel edebiyatçılar kuşağının ilk önemli romancısı. Bu kuşağın ürünleri, Brezilya’nın en yoksul ve kurak bölgesindeki yaşamın daha çok sosyoekonomik bir yorumudur.

Almeida’nın yazarlık yaşamı, siyasal yaşamıyla birlikte yürüdü; başkan Getulio Vargas’ın ilk kabinesinde bayındırlık ve ulaştırma bakanlığı (1930-34), sonra Parafta eyaleti valiliği (1951-54) yaptı.

İç bölgelerdeki eşkiyalık, daha verimli kıyı kesiminde ise şekerkamışı işçilerinin cehalet ve yoksulluğu gibi Brezilya’nın kuzeydoğusuna özgü yerel sorunlar Almeida’nın romanlarının odak noktasını oluşturur. En tanınmış yapıtı A Bagaceira (1928; Şekerkamışı Özü), kuraklık yüzünden büyük çiftliklerini tferkedip tropik şekerkamışı tarlalarında kölelerinkine benzer koşullarda çalışmak zorunda kalan bir grup sertanejos’u (bağımsız küçük toprak sahibi) anlatır. Almeida Boqueirâo (1935; Kanyon) ve Coiteiros (1935; Eşkıya Yatakları) adlı yapıtlarında da aynı temayı işler.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir