Joseph Banks Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Joseph Banks Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

sosyalpanelci beğeni takipçi izlenme

ucuz takipçi ucuz beğeni ucuz izlenme satın al

Sir Joseph Banks, (d. 13 Şubat 1743, Londra – ö. 19 Haziran 1820, Isleworth, Londra), kendi araştırmalarından çok, bilimsel çalışmaları koruyucu ve destekleyici rolüyle tanınan İngiliz kâşif ve doğabilimci.
Joseph Banks
Harrow, Eton ve Oxford’da öğrenim gördükten sonra, 1766’da Newfoundland ve Labrador’u, 1768-71 arasında Kaptan James Çook’la birlikte dünyanın çevresini, 1772’de İzlanda’yı dolaşarak çeşitli bitkiler ve doğa tarihine ilişkin örnekler topladı. Ekonomik değeri olan bitkilerin incelenmesine ve tanıtılmasına önem verdi. 1805’te buğday pası hastalığı ile kadıntuzluğu mantarı arasındaki ilişkiyi ilk kez ortaya koydu ve keseli memelilerin eteneli memelilerden daha ilkel olduğunu gösterdi. Kew’daki Kraliyet Botanik Bahçeleri’nin onursal yöneticisi olarak, birçok bitki koleksiyoncusunu çeşitli ülkelere araştırma gezilerine gönderdi. Evi, yeni düşünce ve görüşlerin tartışıldığı bir bilim merkezi niteliğindeydi. 1778’de Royal Society’nin başkanı olduktan sonra ülkesinde bilimin gelişmesine önemli katkılarda bulundu ve başka ülkelerle bilim adamı değiştokuşunu özendirip geliştirdi. 1795’te kendisine “Knight Commander of the Bath” unvanı verilen Banks, iki yıl sonra da Özel Danışma Kurulu (Privy Councit) üyesi oldu.

Banks’ın, var olanların en zenginlerinden biri olan kurutulmuş bitki koleksiyonu ile en önemli doğabilim yapıtlarından oluşan kitaplığı bugün British Museum’dadır.

kaynak:nkfu

ucuz takipçi ucuz beğeni ucuz izlenme satın al

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir