Kamer Genç Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Kamer Genç Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

, 23 Şubat 1940’ta ’de doğdu. Yatılı olarak 1960 yılında ’na girdi. 1966’da Ankara İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Hem okudu hem de vergi kontrol memuru olarak çalıştı.

DANIŞTAY’DA DARBEYE KADAR ÇALIŞTI

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını Tetkik Hâkimliği ve Danıştay Savcısı olarak çalıştı. 12 Eylül Darbesi ile görevinden ayrıldı. 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyesi ve Başkanlık Divanı kâtip üyesi oldu.

SİYASETE GİRİŞİNE VETO

1983’te Tunceli’den bağımsız milletvekili olmak istese de Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. Vetonun ardında 1983-1987 yılları arasında mali müşavirlik görevinde bulundu.

1987 yılında tekrar başvuru yaptı. Bu sefer adaylığı kabul edilen Genç’in 28 yıllık milletvekilliği başladı ve 4 dönem seçildi. TBMM Başkanvekilliği görevini 1993-2002 arası icra etti. Seçime girdiği 2002’de DYP’nin barajın altında kalması nedeniyle meclis dışında kaldı. 2007’de bağımsız olarak Tunceli Milletvekili oldu. 2010 seçimiyle de eski partisi CHP’ye geri dönerek milletvekilli seçildi.

EMİNE ERDOĞAN’A BÜYÜK AYIP

Genç’in, Japonya Milli Günü Resepsiyonu’nda Başbakan Erdoğan’ın eşi ’a kullandığı saygısız ifadeler geceyi karıştırdı. Açılış konuşması yapan Erdoğan için “Sen hangi sıfatla konuşuyorsun?” sözleri salonda gerilime yol açtı. Taner Yıldız’ın “Terbiyesizleşme. Çık dışarı, terbiyesiz herif.” diye bağırmasıyla daha da gerilen ortamda korumaların Genç’i uzaklaştırmasıyla ortam normale döndü.

FATMA ŞAHİN’E ‘KAÇ EŞLİ OLURDUNUZ’ SORUSU

Mecliste devam eden oturun sırasında, ’e “Çanakkale zaferi için savaşan bütün askerlere teşekkür ederken Atatürk’ü neden anmadınız, Atatürk olmasaydı bilir şu an hangi ülkede kaç eşli olacaktınız, Atatürk’ü anmak sizi neden bu kadar rahatsız ediyor?” diye sordu. Orada bulunanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Kınama cezası ve CHP saflarından gelen özre rağmen Genç; “Benim adıma niye özür diliyorlar. Ben özür dileyecek bir şey söylemedim. Bin tane kınama cezası versinler, AKP’nin verdiği cezalar benim için onurdur.” dedi.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir