Karl Leberecht Immermann Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Karl Leberecht Immermann Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Karl Leberecht Immermann; (d. 24 Nisan 1796, Magdeburg, Saksonya – ö. 25 Ağustos 1840, Düsseldorf, Prusya), oyun ve roman yazarıdır. Toplumun çağdaş görünümünü veren Die Epigonen ile köy yaşamının gerçekçi bir anlatımı olan Der Oberhof adlı romanları Alman edebiyat tarihinin öncü yapıtlarındandır.

Bir devlet memurunun oğlu olan Immermann, Halle’de sürdürdüğü hukuk öğrenimine (1813-17) ara vererek Napoléon Savaşlarının son aşamasında çarpışmalara katıldı. Münster’deki askeri mahkemede çalışırken (1819-24) Prusyalı general Baron Adolf von Lützow’un karısı Elisa von Lützow’a âşık oldu. Büyük aşkları Lützow’ların boşanmasından (1825) 14 yıl sonra, Elisa’nın ikinci bir evliliğe yanaşmaması yüzünden sona erdi. 1824’ün başında Immermann, Magdeburg’daki ağır ceza mahkemesine yargıç atandı; üç yıl sonra da Düsseldorf il mahkemesine geçti. Düsseldorfta, Goethe’ nin görüşlerinin uygulamaya konduğu “örnek” bir tiyatro tasarladı ve yaptırdı. 1839’da Marianne Niemeyer’le evlendi. Bu mutlu döneminde Tristan und Isolde’ye başladıysa da bu destanı tamamlamaya ömrü yetmedi.

Immermann içinde yaşadığı geçiş döneminin özelliklerini belirgin bir biçimde yapıtlarına yansıttı. Sanayileşme ve liberalizmin eski toplumsal koşullan değiştirdiğine tanık oluyor, bunun etkisini yumuşatacak yollar arıyordu. Das Trauerspiel in Tirol (1828; Tirol’de Trajedi; 1835’te Andreas Hofer olarak yeniden yazılmıştır), Merlin (1832), Alexis (1832) üçlüsü ve Tulifäntchen (1830) adlı komik destan gibi tiyatro yapıtları yazmakla birlikte asıl önemli ürünleri, döneme doğru tanılar koyan romanlarıydı. Goethe’nin Wilhelm Meister’inden izler taşıyan, ama yaşadığı dönemin toplumunun bir kesitini veren Die Epigonen (1836) bu özelliğiyle ilk “çağdaş” Alman romanıydı. Münchhausen (1838-39) adlı romanı iki bölümden oluşur: İlk bölümde Immermann, kahramanın kişiliğinde zamanın ikiyüzlülüğüne serzenişlerle dolu ağır bir yergiyle saldırırken, “Oberhof” adlı ikinci bölümde, bu durumun karşısına, daha mutlu bir gelecek umudu bulduğu ulusal mirası koyar. Roman, köylülerin işlerine ve kırsal yaşama bağlılığını anlatması açısından dikkate değerdir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir