Karol Irzykowski Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Karol Irzykowski Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 25 Ocak 1873, Blazkowa, Tarnów yakınları, Austurya-Macaristan – ö. 2 Kasım 1944, Zyrardów, Polonya), Polonyalı roman yazarı ve edebiyat eleştirmenidir.

Lwow (Lvov) Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1908’de Kraków’a taşınarak, liberal eğilimli bir gazete olan Robotnik’e makaleler ve tiyatro eleştirileri yazdı. 1933’te Polonya Edebiyat Akademisi’ne üye seçildi. Polonya’nın Alman işgali altında olduğu dönemde yeraltı örgütlerinde çalıştı. Varşova Ayaklanmasında ağır yaralanarak öldü.

Polonya’da yeni romantik edebiyat akımının en uç temsilcilerinden olan Irzykowski, 1891’de yazmaya başladığı dev romanı Patuba’yla (1903; Kocakarı) tanınır. Yapıtta, sonradan Freud’cu psikolojinin ortaya koyacağı bazı sonuçlara varan, karakterlere ilişkin derin psikolojik çözümlemelerin yanı sıra roman yazımı üzerine konu dışı yorumlar da yer alır. Yayımlandığında alaya alınan Patuba, 1948’de bazı eleştirmenlerin Irzykowski’nin ününü canlandırma girişimi sonucunda yeniden basıldı. Günlükleri ise ölümünden 20 yıl sonra 1964’te yayımlandı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir