Kaya Yanar kimdir

Kaya Yanar kimdir

Kaya Yanar, Türk asıllı Alman komedyendir. Almanya’nın en çok sevilen komedyenlerinden biri olan Kaya Yanar, 20 Mayıs 1973 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğmuştur. Birçok gurbetçi gibi Kaya Yanar’ın ailesi de 1965 yılında Almanya’ya çalışmaya gitmiştir. Türkiye’nin Hatay şehrinden yola çıkan aile Frankfurt şehrine yerleşti. Yabancı bir ülkede doğmanın verdiği etki sebebiyle Türkçe’yi çok iyi konuşamamaktadır.

kayayanarKaya Yanar, temel eğitimini Almanya’nın Frankfurt kentinde Humanistisches Heinrich-von-Gagern-Gymnasium okulunda tamamladı. Almanya’da yaşayan Türkleri çok iyi gözlemleyen Kaya Yanar, toplumsal sorunları Alman toplumuna mizahi bir şekilde anlatmaktadır. Bu konuları komedi şeklinde anlatımın çok daha iyi olabileceğini düşündü ve sağ liberal komedyen olarak eğitim almaya karar verdi.

2001 yılında Almanya’nın ünlü televizyon kanalı Sat1’de Was Guckst du? adıyla program yapmaya başladı. Bu yaptığı program birçok alanda ödüller kazandı. Kaya Yanar, sosyal konuları işlediği, Türk toplumunu Alman toplumuyla kıyaslayarak yaptığı esprileriyle Alman kamuoyunun ilgisini çekti. Bu program sayesinde çeşitli Alman kuruluşları tarafından kendisine ödüller verildi.

Was guckst du? Programının kazandığı ödüller

-2001 Alman Televizyon Ödülü (Deutscher Fernsehpreis) En İyi Aile programı ödülü kazandı.
-2001 Alman Komedi Ödülü (Deutscher Comedypreis) En İyi Komedi yayını ödülü kazandı.
-2001 Romy (Televizyon ödülü) (Goldene Romy) En İyi Program Fikri ödülü kazandı.

Was guckst du programında özellikle “Yıldırım Fahrschule” bölümü gerçekten de çok güzeldir. Ailece binilen, sürücü kursu arabası ve sürekli eğitim alacak kişinin arabada yer bulamaması, Türklerin sürü halinde hareket etme psikolojisi gibi konuları komik bir şekilde izleyiciye aktarmaktadır. Kalabalık Türk ailelerinin traji-komik hallerini gözler önüne seriyor.

Adı: Kaya Yanar
Doğum yeri: Frankfurt / Almanya
Doğum tarihi: 20 Mayıs 1973
Burcu: Boğa
Boyu: 186 cm
Kilosu: 91
Aktivist: Almanya’da hayvan haklarının savunucularından biridir.
Sevgilisi var mı?: 2003- 2005 yılları arasında Mirja Boes ile çıkmıştır.
Kardeşi var mı?: Bir tane abisi var.
Dini: Annesi ve babası Müslüman. Kendisi Protestan Hristiyan, abisi ise Katolik Hristiyan.
Hobileri: Spor, tatil, müzik

Kaynakça: iyi mi böyle

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir